Rowerem przez świat - spotkanie z podróżnikami z pasją

  • KW
  • 2017-10-22 11:41:18
Rowerem przez świat - spotkanie z podróżnikami z pasją
  • Foto: D. Graszka

20.10.2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bornem Sulinowie odbyło się spotkanie z Ryszardem Grześkowiakiem i Ryszardem Teisseyre- podróżnikami z pasją. Panowie od pierwszego kontaktu zjednali sobie wszystkich, którzy zgromadzili się w sali Galeria, by wysłuchać opowieści o rowerowych podróżach po świecie. 

Dokumentacja zdjęciowa zgromadzona podczas wielu lat wspólnego rowerowego podróżowania zauroczyła zebranych. Skandynawia z Islandią, Krym, Petersburg, Francja, Mongolia to tylko przykłady miejsc, do których dotarli na rowerach! Film zmontowany przez Ryszarda Teisseyre opowiadający o ich ostatniej wyprawie ekstremalnej na Alaskę potwierdził, że trzeba mnóstwo determinacji, uporu i nie lada kondycji, żeby pokonać własne słabości i osiągnąć cel podróży. Możliwość zwiedzenia odległych zakątków, kontemplowania niezwykłej przyrody, poznania miejsc „od kuchni”, podziwiania na własne oczy niepowtarzalnych widoków może być nagrodą za wyrzeczenia i trud podróży. 

Czas narodzin pasji obu Ryszardów też okazał się zaskakujący, gdyż obaj panowie swoją przygodę pn. Rowerem po świecie rozpoczęli, mając za sobą pół wieku życia, zatem czas po pięćdziesiątce jest równie dobry na spełnianie marzeń nawet tak ekstremalnych. Owocem wspólnych podróży jest także książka pt. „Turistika Extreme” autorstwa Ryszarda Teisseyre. Żeby cała opowieść nie była zbyt banalna trzeba dodać, że Ryszard Teisseyre (ps. Markiz),Polak z francuskim rodowodem, jest z wykształcenia fizykiem jądrowym, natomiast  Ryszard Grześkowiak (ps. Diabeł) może pochwalić się węgierskimi szlacheckimi korzeniami, a na co dzień jest bibliotekarzem pracującym jako dyplomowany nauczyciel w bibliotece w Pile. Początek wspólnej przygody rowerowej sięga pielgrzymki rowerowej do Hiszpanii w 2001 roku. Od tego czasu przejechali Europę we wszystkich kierunkach. Plany na przyszłość sięgają… Nowej Zelandii. Trzymamy kciuki i czekamy na relację po powrocie.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Wierny przyjaciel” z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017 „Partnerstwo dla książki” realizowanego przez Instytut Książki w Krakowie ze wsparciem Burmistrza Bornego Sulinowa, Stowarzyszenia „Stacja Kultura” i Nadleśnictwa Borne Sulinowo.

info: Iwona Gajewska-Tranbowicz, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: