Wysokie miejsce powiatu szczecineckiego w rankingu ''Liderzy inwestycji''

  • KW
  • 2017-10-19 12:20:58
Wysokie miejsce powiatu szczecineckiego w rankingu ''Liderzy inwestycji''
  • Foto: TV Gawex

Pismo Wspólnota opublikowało kolejny ranking. Tym razem jest to ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2014–2016 „Liderzy inwestycji”. W rzeczonym zestawieniu powiat szczecinecki zajął 11 miejsce w Polsce, w kategorii powiaty. Średnie wydatki inwestycyjne per capita 2014 – 2016 wyniosły 259,07.

Rankingi „Wspólnoty” to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątem kilku aspektów. Każdy z nich to odrębny ranking, ponieważ są opracowywane na bazie zestandaryzowanych, obiektywnych wskaźników. Warto podkreślić, iż Wspólnota dociera do 98 proc. jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Zawiera analizy prawne i ekonomiczne, nowości z procesu legislacyjnego, dobre praktyki funkcjonowania  administracji publicznej oraz reportaże samorządowe.

Autorzy zestawienia przekonują, że poziom inwestycji samorządowych od kilku lat jest niższy od oczekiwanego. Jeśli spojrzeć na budżety wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, to rekordowy pod tym względem był rok 2010. Od tego czasu odnotowano spadki, z jednorazowym odbiciem w 2014 r. Zdaniem autorów wyjątkowo niedobry był rok  2016. Wielkość budżetowych wydatków majątkowych spadła do najniższego poziomu od 2005 r. Jeżeli w istocie tak jest, to tym bardziej cieszy wysokie miejsce powiatu szczecineckiego - informuje Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Szczecinku.

Warto przypomnieć, iż powiat szczecinecki został doceniony przez pismo Wspólnota już dwukrotnie. Najpierw znalazł się na 16 miejscu w Polsce w rankingu „Wydatków Inwestycyjnych Samorządów 2013-2015”, a później zajął honorowe miejsce w pierwszej dziesiątce w rankingu „Wydatki JST na ochronę zdrowia”.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: