Przejęcie budynku od powiatu, rehabilitacja seniorów oraz wstrzymany odbiór fontanny

  • KW
  • 2017-10-16 14:26:16
Przejęcie budynku od powiatu, rehabilitacja seniorów oraz wstrzymany odbiór fontanny
  • Foto: TV Gawex

Ponad 20 punktów znalazło się w porządku obrad dzisiejszej (16.10) sesji Rady Miasta Szczecinek, która jak zwykle odbyła się w sali obrad ratusza. Radni podjęli kilka ważnych tematów, w tym także te związane ze zmianami w budżecie oraz nieruchomościami w mieście. Dyskusje dotyczyły między innymi budynku oraz działki przy ulicy Kilińskiego, które miasto ma przejąć od powiatu szczecineckiego.

Na samym początku obrad, na wniosek Burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa, zdjęto z porządku obrad punkt 7. "Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości". Zamiana miałaby dotyczyć trzech działek zlokalizowanych przy ulicy Wyszyńskiego oraz trzech działek przy ulicy Malczewskiego, które miasto miałoby przekazać dla firmy Dalbet, a w zamian otrzymać od spółki działkę, gdzie znajduje się wieża wodociągowa. 15 maja głosowaliśmy nad planem zagospodarowania przestrzennego, który zmienił zapisy terenu dookoła wieży ciśnień (...) i zwiększył wartość działki (...). Byłem przekonany, tak jak i mój zastępca, że przy tej zamianie, podobnie jak przy sprzedaży, dojdzie do naliczenia opłaty planistycznej związanej ze zwiększeniem wartości nieruchomości. Tymczasem sądy administracyjne poszły w kierunku takim, że przy zamianie nie nalicza się opłaty planistycznej. To powoduje, że beneficja dla właściciela gruntu byłyby podwójne - tłumaczył Jerzy Hardie-Douglas, Burmistrz Szczecinka.

Poza uchwałami porządkowymi, dotyczącymi między innymi zmian w okręgach wyborczych nowych nazw ulic, przegłosowano program prozdrowotny dla seniorów pn.: „Rehabilitacja seniorów – mieszkańców Miasta Szczecinek na lata 2017-2020”, dzięki któremu zwiększy się, dla osób powyżej 65 roku życia, dostęp do zabiegów z zakresu kinezyterapii i fizykoterapii. Pisaliśmy o tym w artykule: Zwiększy się dostęp do rehabilitacji szczecineckich seniorów.

Miasto przejmie także od powiatu szczecineckiego budynek przy ulicy Kilińskiego, gdzie aktualnie urzęduje Samorządowa Agencja Promocji i Kultury. Powiat od jakiegoś czasu jest dłużny miastu 500 tysięcy złotych, a ponieważ nie był w stanie oddać tych pieniędzy w gotówce, na tego typu transakcję się zdecydowaliśmy -  zaznacza Przewodnicząca Rady Miasta Szczecinek, Katarzyna Dudź. Sprawa przejęcia obiektu nie podobała się radnym opozycji, którzy wyrazili swój sprzeciw w głosowaniu.

W punkcie "Zapytania radnych" radny Zdzisław Miechowiecki pytał między innymi o mieszkania socjalne, które miały powstać przy ulicy Pilskiej w budynkach CSI Słowianka. Burmistrz w krótkiej wypowiedzi zaznaczył, że aktualnie sprawa jest otwarta, jednak dopiero po stworzeniu projektu budżetu na 2018 rok okaże się, czy inwestycja zostanie zrealizowana i kiedy. Radny pytał też o urządzenia z pracowni astronomicznej, a także sprzęty, którymi dysponowała Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna. Mowa tu między innymi o kajakach, rowerach czy smoczych łodziach. Na to zapytanie odpowiedział Maciej Makselon, dyrektor OSiRu i wyjaśnił, że część sprzętów jest remontowana i odświeżana. Nie zabrakło pytań o plac Wolności i fontannę. Daniel Rak, Zastępca Burmistrza Szczecinka w odpowiedzi na zapytania radnego Jacka Pawłowicza tłumaczył, że odbiór fontanny został wstrzymany aż do wiosny. Pierwotnie fontanny miały działać do 15 października, a ponieważ jest już po tym terminie i wodotrysk nie byłby uruchamiany, ratusz zdecydował poczekać kilka miesięcy.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: