Ogromne inwestycje w szczecineckim Zakładzie Karnym

  • KW
  • 2017-10-13 15:08:42
Ogromne inwestycje w szczecineckim Zakładzie Karnym
  • Foto: Zakład Karny w Szczecinku

W ciągu najbliższego roku na terenie Zakładu Karnego w Szczecinku zostanie przeprowadzonych szereg inwestycji infrastrukturalnych, których celem będzie konserwacja pawilonu penitencjarnego oraz budynku administracji. Powstaną również nowe obiekty, przeznaczone na potrzeby zatrudnienia skazanych. Zakład Karny w Szczecinku zmieni się wizualnie, co będzie widoczne również dla mieszkańców Szczecinka. Elewacja największego budynku, w którym przebywają osadzeni, zostanie odnowiona, poddana zabiegom termomodernizacyjnym oraz otrzyma nową kolorystykę.

Ostatni rok to czas, w którym dzięki zwiększonym nakładom inwestycyjnym, możliwa jest realizacja wielu koniecznych prac remontowo-budowlanych na terenie Zakładu Karnego w Szczecinku. Od kilku dni intensywnie ruszyły prace związane z termomodernizacją budynku penitencjarnego oraz administracyjnego. Wartość inwestycji wynosi 1 729 871 zł, w tym 828 230 zł to dotacja ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - informuje por. Andrzej Żabski, rzecznik prasowy ZK w Szczecinku. W ramach tego zadania inwestycyjnego zostanie wykonana m.in. izolacja cieplna budynków, która umożliwi zmniejszenie corocznych wydatków na energię cieplną nawet o 54%. Ponadto na dachu budynku zostaną zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki energii słonecznej możliwa będzie ograniczona produkcja prądu elektrycznego. Ogniwa fotowoltaiczne o mocy 20 kW pozwolą na znaczące oszczędności finansowe związane z wydatkami na zakup energii elektrycznej.

Jak zaznacza por. Żabski, remont Zakładu Karnego w Szczecinku jest niezbędną inwestycją, którą cyklicznie przeprowadza się co kilkanaście lat. Więzienia są szczególnymi obiektami, które muszą spełniać wygórowane normy bezpieczeństwa. Mimo, że z zewnątrz zakład karny wydaje się być zwykłym budynkiem, to tak naprawdę stanowi budowlę o wzmocnionej konstrukcji. Z tego względu do wszelkich prac remontowych są wykorzystywane materiały o wysokich parametrach jakościowych, które gwarantują trwałość i fizyczną nienaruszalność stawianych barier architektonicznych - dodaje.

Poza wspominanymi pracami modernizacyjnymi w budynkach zakładu karnego zostanie wymieniona stolarka okienna, przeprowadzona konserwacja izolacji pionowej oraz remont stropodachów. Najbardziej widocznym elementem prac budowlanych będzie zmiana kolorystki fasady budynków zakładu karnego. Obecne odcienie koloru żółtego i brązowego zastąpi estetyczne połączenie pasów w kolorze stonowanej bieli i jasnego piasku. Planowany termin zakończenia prac termomodernizacyjnych przypada na grudzień 2018 roku.

Komentarze (1)

Alibaba 2017-10-13 21:11

Już doczekać się nię nie mogę kiedy będę mógł odpocząć w tak atrakcyjnym miejscu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: