Zwiększy się dostęp do rehabilitacji szczecineckich seniorów

  • KW
  • 2017-10-06 13:50:35
Zwiększy się dostęp do rehabilitacji szczecineckich seniorów
  • Foto: www.porady-dla-seniora.pl

To wspaniała wiadomość dla seniorów potrzebujących wsparcia rehabilitacyjnego. Na najbliższej sesji Rady Miasta Szczecinek podjęta zostanie uchwała ws. przyjęcia programu polityki zdrowotnej pn.: „Rehabilitacja seniorów – mieszkańców Miasta Szczecinek na lata 2017-2020”, dzięki któremu ma się zwiększyć, dla osób powyżej 65 roku życia, dostęp do zabiegów z zakresu kinezyterapii i fizykoterapii.

Dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia jest mocno ograniczona ze względu na limity i niskie zawarte kontrakty. Skutkuje to wydłużającymi się kolejkami oczekujących pacjentów, a niezależnie od jednostki chorobowej o skuteczności rehabilitacji decyduje czas jej wdrożenia, kompleksowość i wielodyscyplinarność świadczeń oraz intensywność i ciągłość zajęć. Ponadto zabiegi są świadczone nie częściej niż raz w roku, a seniorzy ze względu na konieczność utrzymania dobrego stanu zdrowia i niepogarszania się istniejących schorzeń, wymagają takiego usprawniania minimum dwa razy w roku. Stąd pilna potrzeba wdrożenia programu polityki zdrowotnej, którego celem jest uzupełnienie świadczeń rehabilitacyjnych w tej grupie wiekowej dostępnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, realizacja programu polityki zdrowotnej „Rehabilitacja seniorów – mieszkańców Miasta Szczecinek na lata 2017-2020” będzie polegała na zorganizowaniu regularnych form opieki rehabilitacyjnej, polegającej na zapewnieniu pacjentom, którzy przekroczyli 65 rok życia, dostępu do zabiegów z zakresu kinezyterapii i fizykoterapii. Do zabiegów zostaną zakwalifikowani mieszkańcy Miasta Szczecinek powyżej 65 roku życia, posiadający skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego lekarza specjalisty. Z programu nie będą mogły skorzystać osoby, które odbyły cykl rehabilitacyjny w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w ostatnich 6 miesiącach lub mają zaplanowane świadczenia w ciągu najbliższego miesiąca.

Decyzję w tej sprawie podejmą szczecineccy radni na spotkaniu w ratuszu 16 października br.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: