Potomkowie jeńców wojennych przekazali pamiątki dla Bornego Sulinowa

  • KW
  • 2017-09-27 13:00:35
Potomkowie jeńców wojennych przekazali pamiątki dla Bornego Sulinowa
  • Foto: TV Gawex

W Bornem Sulinowie odbyło się kolejne Międzynarodowe Polsko – Francuskie Spotkanie Rodzin Jeńców Wojennych z Oflagu IID Gross Born. We wtorek (26.09) w Urzędzie Miasta i Gminy zorganizowano uroczystość, podczas której potomkowie jeńców przekazali pamiątki po swoich ojcach, które trafią do borneńskiej Izby Muzealnej.

Już od wielu lat Borne Sulinowo odwiedzają potomkowie jeńców wojennych, którzy przez wiele lat przetrzymywani byli między innymi w Oflagu IID Gross Born. W czasie II wojny światowej w obozie więziono nie tylko Polaków, ale także Francuzów. By uczcić pamięć przetrzymywanych tam żołnierzy, wczoraj w Bornem Sulinowie odbyło się polsko-francuskie spotkanie rodzin byłych jeńców. Zaczątkiem do tego, żeby ta współpraca mocno się rozwinęła, były odkrywki, które przeprowadzała katedra archeologi z Torunia. Dało nam to stuprocentową pewność, że na tym terenie istniał Oflag IID, byli tu jeńcy francuscy, polscy i nie tylko - wyjaśnia TV Gawex Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska, Burmistrz Bornego Sulinowa.

Nie da się ukryć, że wspominanie krwawych czasów II wojny światowej dla nikogo nie jest łatwe. Mimo wszystko takie wydarzenia są potrzebne, by uczcić pamięć więzionych przez Niemców żołnierzy. Kultywujemy tą historię mocno, a zaczął ją były Nadleśniczy Bornego Sulinowa Tomasz Skowronek. Następnie przejął to kierownik Izby Muzealnej Dariusz Czerniawski oraz ambasador Bornego Sulinowa we Francji, który jest emocjonalnie związany z tym miejscem, gdyż w tym obozie przebywał jego ojciec - dodaje R. Pietkiewicz-Chmyłkowska.

Spotkanie rodzin byłych jeńców wojennych zorganizowano w Urzędzie Miasta i Gminy w Bornem Sulinowie. Podczas tego wydarzenia goście z Francji przekazali pamiątki obozowe swoich bliskich, które niebawem pojawią się w borneńskiej Izbie Muzealnej. Każda z tych pamiątek ma wyjątkową wartość emocjonalność, tego nie da się zmierzyć żadną miarą - podkreśla Dariusz Czerniawski, kierownik borneńskiej Izby Muzealnej.

Obszerna relacja z wydarzenia w Bornem Sulinowie niebawem w TV GAWEX. Już dziś zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: