Prezydent Duda i Minister Macierewicz na ćwiczeniach DRAGON-17 w Drawsku Pomorskim

  • KW
  • 2017-09-26 14:53:00
Prezydent Duda i Minister Macierewicz na ćwiczeniach DRAGON-17 w Drawsku Pomorskim
  • Foto: archiwum UM Drawsko Pomorskie, fot. Marcin Łukasz

We wtorek, 26 września 2017 roku Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz spotkają się w Drawsku Pomorskim z żołnierzami biorącymi udział w największym tegorocznym ćwiczeniu Wojska Polskiego DRAGON-17. Manewry rozpoczęły się 25 września i potrwają do 29 września. Jest w nie zaangażowanych 17 tysięcy żołnierzy oraz 3500 jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego.

DRAGON-17 to przedsięwzięcie szkoleniowe o charakterze obronnym, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw z działaniami wojsk zgodnie z wojennym przeznaczeniem oraz doskonalenie ich współdziałania z Wojskami Obrony Terytorialnej (WOT) i organami administracji publicznej w ramach połączonej operacji obronnej prowadzonej na części terytorium państwa. Dragon jest ćwiczeniem narodowym z udziałem innych państw NATO oraz krajów partnerskich, prowadzone w układzie połączonym, gdzie sprawdzana jest synergia współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz WOT. W ćwiczeniu biorą udział żołnierze z Polski i 11 innych państw: ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemcy, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy.

Jak podaje PAP, głównym ćwiczącym jest 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana i dlatego zasadniczy wysiłek zostanie skupiony na poligonie Drawsko gdzie prowadzone będą działania obronno-opóźniające. Na wybrzeżu, na poligonach morskich planowane jest prowadzenie obrony odcinka wybrzeża we współdziałaniu z wydzielonymi siłami Marynarki Wojennej RP oraz pododdziałów przeciwlotniczych ze strzelaniami rakietowymi włącznie. W ramach DRAGON-17 planowane jest wykonanie dwóch dużych przepraw w okolicach Nowogrodu i Dęblina z pokonaniem przeszkody wodnej. Ponadto w rejonie lotniska Szymany przeprowadzony będzie międzynarodowy desant spadochronowy z zajęciem wskazanego obiektu.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: