Stadion lekkoatletyczny na Świątkach. Spór prawdopodobnie zakończy się w sądzie

  • KW
  • 2017-09-20 14:32:50
Stadion lekkoatletyczny na Świątkach. Spór prawdopodobnie zakończy się w sądzie
  • Foto: TV Gawex

Stadion lekkoatletyczny na Świątkach to jedna z największych inwestycji powiatu szczecineckiego realizowanych na przestrzeni ostatnich lat. Jeszcze kilka miesięcy temu informowaliśmy Państwa o wzorowym przebiegu prac. Wszystko szło zgodnie z planem jedynie do 8 sierpnia, kiedy to jeden z głównych podwykonawców zszedł z placu budowy. Powód? Spór z głównym wykonawcą.

Budowa stadionu rozpoczęła się w 2016 roku. Generalnym wykonawcą tego zadania została, wyłoniona w drodze przetargu, warszawska firma Tamex, która realizuje to zamówienie poprzez podwykonawców. Jednym z głównych była firma Trawnik Producent, która również posiadała swoich podwykonawców oraz dostawców. Niestety, jakiś czas temu doszło do pewnych nieporozumień pomiędzy tymi dwoma podmiotami: firmą Trawnik i firmą Tamex, w związku z czym 8 sierpnia główny podwykonawca, czyli firma Trawnik Producent, opuścił plac budowy. Od maja br. zauważyliśmy, że niektóre prace wykonywane przez podwykonawcę firmy Trawnik Producent i jego podwykonawców zostały zablokowane. Te firmy weszły w spór, a w konsekwencji Trawnik wypowiedział umowę firmie Tamex, przez to również zostały wypowiedziane umowy dla podwykonawców i dostawców Trawnika. Dzisiaj w konsekwencji najprawdopodobniej te firmy pójdą w spór sądowy - wyjaśnia nam Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis i jednocześnie zapewnia, że według informacji od generalnego wykonawcy, czyli firmy Tamex, zerwanie umowy nie ma wpływu na kontynuowanie tej inwestycji, gdyż cały proces nie został przerwany. Dzisiaj Tamex negocjuje i podpisuje umowy z innymi podwykonawcami i często się zdarza, że są to firmy, które były podwykonawcami firmy Trawnik Producent. Ufam i mam nadzieję, że te wszystkie problemy zostaną zakończone, a firmy, jeśli wejdą w spór, będą musiały swoich roszczeń dochodzić sądowo, ponieważ została wykonana przez firmę Trawnik Producent inwentaryzacja robót, z którą nie zgadza się firma Tamex. Są powołani biegli i problem dotyczy między innymi nawierzchni trawiastej, do której ma zastrzeżenie również samorząd powiatu - dodaje nasz rozmówca.

Faktem jest, że budowa stadionu posiada lekkie opóźnienie i jak mówi nam starosta, wynika ono z aury pogodowej, a także częściowo z konfliktu pomiędzy dwoma podmiotami (wówczas na trzy tygodnie prace były wstrzymane). Zakończenie wszystkich robót przewidziane jest na 15 listopada, z kolei data zakończenia procesu inwestycyjnego, jaka zawarta została w umowie z Ministerstwem Sportu, to 31 grudnia 2017 roku, także nawet lekki poślizg nie wpłynie negatywnie na rozliczenie tego zadania. Obecnie budynek zaplecza na stadionie jest w trakcie wykończenia, trwają również inne prace wykończeniowe oraz przygotowawcze do położenia wykładziny mondo.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: