Wielkie sprzątanie w Szczecinku

  • KW
  • 2017-09-18 11:50:30
Wielkie sprzątanie w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Każdego roku, w trzeci weekend września, Szczecinek bierze udział w międzynarodowej kampanii "Sprzątanie świata", która polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Tak było i w tym roku, gdzie uczniowie ze szczecineckich placówek wzięli udział w wydarzeniu koordynowanym przez Urząd Miasta.

W 1993 r. Program Ochrony Środowiska Naturalnego Narodów Zjednoczonych, we współpracy z organizacją „Sprzątanie Australii”, zorganizowały wspólnie światowy dzień sprzątania, mający na celu zwrócenie uwagi świata na różnorodność problemów ochrony środowiska, a także na ważną rolę, którą ma do spełnienia każdy z nas.

Idea sprzątania jest bardzo prosta. Polega na tym, że grupy ochotników oczyszczają wyznaczony teren ze śmieci i odpadów. Wybieramy takie miejsca, w których zwykle gromadzi się wiele ludzi, jak np. parki, drogi publiczne, plaże i kąpieliska. „Sprzątanie świata” to nie jednodniowa akcja. Ma ona na celu pomóc w wyrobieniu postaw i zachowań, które w przyszłości powinny stać się stylem naszego życia - wyjaśnia Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy UM Szczecinek. W tym roku akcja „Sprzątanie świata-Polska" zaplanowana została na 15, 16, 17 września. Hasłem przewodnim było: „Nie ma śmieci – są surowce”.

Każdego roku do tej inicjatywy włączają się dzieci i młodzież z placówek oświatowych. Urząd Miasta Szczecinek jest koordynatorem tej akcji i to właśnie za pośrednictwem urzędu szkoły zgłaszają się do akcji i deklarują, który teren wysprzątają. Z reguły są to ulice i place dookoła budynków tych placówek, a także park miejski czy plaże. Szczecineckie szkoły bardzo chętnie zgłaszają się do wzięcia udziału w "Sprzątaniu świata" i każdego roku nad Trzesieckiem udaje się akcję przeprowadzić.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: