Trwa remont trasy kolejowej Szczecinek-Słupsk-Ustka

  • KW
  • 2017-09-11 09:32:33
Trwa remont trasy kolejowej Szczecinek-Słupsk-Ustka
  • Foto: PKP PLK S.A.

Wymienione szyny i podkłady, porządkowane tereny wzdłuż linii kolejowej – zgodnie z planem trwają prace na linii granica województwa pomorskiego – Słupsk – Ustka. Przebudowa umożliwi skrócenie o 12 minut czasu przejazdu pomiędzy Szczecinkiem a Słupskiem oraz zapewni większy komfort na 22 peronach. Inwestycja jest warta ponad 200 mln zł i zakończy się w 2019 roku.

W lipcu rozpoczęła się rewitalizacja linii kolejowej od granicy województwa pomorskiego w kierunku Słupska i dalej do Ustki. Do tej pory wykonawca wymienił podkłady i szyny na około 19 kilometrach linii pomiędzy miejscami projektowanych mijanek Kawcze i Kępice. Aktualnie pracuje tam specjalistyczna maszyna do czyszczenia, znajdującego się pod torami, tłucznia. W ramach rewitalizacji wyremontowane zostaną tory na łącznej długości 70 km. Przygotowywane są plany na kolejne odcinki. Jeszcze w tym roku przewidziano  prace przy przebudowie peronów, mostów i wiaduktów.

Rewitalizacja obejmie w 20 miejscowościach przebudowę 22 peronów. Dogodniejszą komunikację zapewni budowa nowych przystanków: Słupsk Strefa i Ustka Osiedle. Wszystkie perony zostaną wyposażone w nowe oświetlenie, wiaty, gabloty informacyjne i ławki. Wykonane będą dojścia dla osób z organiczną możliwością poruszania się. Perony będą wyższe, co umożliwi wygodniejsze wsiadanie do pociągów. Nawierzchnia na peronach będzie wyposażona w ścieżki dotykowe dla osób niedowidzących - wylicza Karol Jakubowski, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Na 52 przejazdach kolejowo-drogowych wzrośnie poziom bezpieczeństwa - wymieniona zostanie nawierzchnia. Na 14 przejazdach zamontowane zostaną nowe urządzenia przejazdowe. Wymienione na nowe zostaną urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudowanych zostanie 47 obiektów inżynieryjnych, m.in. 4 mosty i 8 wiaduktów.

Efektem tych prac będą szybsze przejazdy pociągów z prędkością do 100 km/h. O około 12 minut skróci się czas przejazdu między Szczecinkiem a Słupskiem. Mieszkańcy zyskają bardziej komfortowe możliwości podróżowania. Kolej na pobrzeżu koszalińskim otworzy się na osoby niepełnosprawne, które wygodnie będą mogły wsiadać do pociągów - zaznacza Karol Jakubowski.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 405 odcinek granica województwa (km 104,515) – Słupsk – Ustka” jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego (RPO WP 2014-20). Dofinansowanie dla tego projektu z budżetu środków europejskich wynosi 85%. Całość inwestycji to ok. 202 mln zł netto. Prace zakończą się do końca 2019 roku.

Dla dobrych podróży na trasie Szczecinek – Ustka ważne jest także zapewnienie nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Te, w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”, montowane są od Szczecinka do granicy województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Trwa remont trasy kolejowej Szczecinek-Słupsk-Ustka

Komentarze (2)

brzoza 2017-10-03 14:08

BRAWO, wspaniale ! Myslalem ze PKP to przegrana druzyna. Ale jednak NIE.

olgierd 2017-12-03 23:42

Proponuje zorganizowac ponowne polozenie zdjetego toru pomiedzy Korzybiem a Slawnem . Tak dla ruchu lokalnego jak i w celu uruchomienia w okresie letnio-wakacyjnym pospiesznych pociagow do Darlowa z glebi kraju . Mozna by sklad dzielic w Korzybiu i czesc kierowac do Ustki przez Slupsk a czesc do Darlowa przez Slawno . Chodzi o raptem - 16 kilometrow !

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: