Program rządowy Mieszkanie Plus w Szczecinku?

  • KW
  • 2017-09-07 14:37:47
Program rządowy Mieszkanie Plus w Szczecinku?
  • Foto: TV Gawex

Mieszkanie plus to kolejny projekt rządu Prawa i Sprawiedliwości mający na celu zwiększenie dostępu do lokali mieszkalnych ludziom, których nie stać na zakup własnego lokum. W chwili obecnej trwają prace pilotażowe nad tym programem. Czy rządowy projekt Mieszkanie Plus trafi do Szczecinka? Nie wykluczone, że tak.

Mieszkanie Plus to rządowy program, który został przyjęty wraz z uchwałą dotyczącą Narodowego Programu Mieszkaniowego dnia 27 września 2016 roku. Jak czytamy na stronie internetowej Program M+ skierowany jest do wszystkich Polaków, jednak w pierwszej kolejności ma pomóc tym, którzy nie mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny na rynkowych zasadach. Na chwilę obecną jest to program pilotażowy, a jego realizacja zakłada wybudowanie 5000 mieszkań do 2018 roku. Miasto Szczecinek aktualnie bacznie przygląda się tym działaniom. Jak podkreśla Prezes ZGM TBS Tomasz Wełk, gdy tylko uda się dopracować szczegóły projektu, nie wyklucza się że i w naszym mieście pojawi się rządowy pomysł mieszkalny. Rozważamy, czy z tego programu w przyszłości nie skorzystać, jednak dzisiaj nie możemy zrobić rzetelnej analizy, ponieważ nie znamy szczegółowych warunków. W pilotażu są dość ogólne warunki. Można zgłosić swój akces do programu, ale to raczej na przyszłość, gdyż z tego co mi wiadomo pula 5 tysięcy mieszkań została już wyczerpana przez większe ośrodki, na południu Polski - wyjaśnia nam Tomasz Wełk.

Kilka miesięcy temu w Szczecinku odbyła się konferencja zachodniopomorskich TBSów, podczas której postawiono kilka istotnych i szczegółowych pytań dotyczących funkcjonowania programu Mieszkanie Plus. Niestety, w chwili obecnej odpowiedzi na niektóre z tych kwestii wciąż są niedoprecyzowane. Nie dostaliśmy tutaj jednoznacznych odpowiedzi i jest szereg wątpliwości związanych z warunkami programu. Przyglądamy się, czekamy i nie wykluczamy, że w tym programie weźmiemy udział - mówi nam prezes i jednoznacznie podkreśla, że w mieście nie ma zbyt wielu terenów inwestycyjnych, jednak jeśli przyszłoby do realizacji projektu Mieszkanie Plus pod uwagę brana jest lokalizacja przy ul. Koszalińskiej. Pozyskaliśmy dwa tereny w ramach zamiany z miastem Szczecinek, ale musimy je dokładnie ocenić, zinwentaryzować i być może te lokalizacje byłyby takimi, które mogłyby być wykorzystane w programie rządowym - podsumowuje nasz rozmówca.

Na rynku szczecineckim jest deficyt na mieszkania i taki program mógłby w jakimś stopniu zmniejszyć liczbę oczekujących na własne lokum. Jednak w grę wchodzi jeszcze optymalny czynsz Mieszkania Plus, który aktualnie jest jedną z niewiadomych. W Szczecinku rocznie około 100 rodzin składa wnioski na przydział lokali komunalnych. Oczywiście zapotrzebowanie mogłoby być wyższe, gdyż przy złożeniu tego typu wniosku trzeba spełnić także warunki dochodowe.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: