Przeżył piekło obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen - wspomnienia Piotra Kawy

  • Redakcja TV Gawex
  • 2017-09-01 15:23:09
Przeżył piekło obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen - wspomnienia Piotra Kawy
  • Foto: TV Gawex

KL Mauthausen był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym utworzonym poza granicami III Rzeszy. W grudniu 1939 zapadła decyzja o utworzeniu w pobliżu obozu jego filii w Gusen, przy tamtejszych kamieniołomach. Uruchomiono ją 25 maja 1940. Jedną z podstaw decyzji o utworzeniu tej filii było przeznaczenie jej dla izolacji i niszczenia polskiej inteligencji. Mauthausen-Gusen należał do najcięższych obozów III Rzeszy. Według zeznań świadków ludzie, którzy przyjeżdżali do tego obozu z Auschwitz-Birkenau umierali w niedługim czasie, a ci, którym udawało się przeżyć, zgodnie twierdzili, że byliby gotowi wracać do Auschwitz na kolanach.

Piekło to przeżyli tylko nieliczni, najsilniejsi. Jednym z nich był pan Piotr Kawa, obecnie mieszkaniec Białego Boru.

W styczniu 1940 roku, okupant przybył do wsi Stary Jarużyn. Niemcy zabierali z każdego domu po 1 osobie. Powód? Nie wiadomo. Chodziły słuchy, że to kara za zabicie niemieckiego obywatela. Pan Piotr znalazł się w grupie internowanych. Potem wydarzenia potoczyły się błyskawicznie – proces sądowy i wyrok – kara śmierci, zamieniona później na obóz pracy z wywózką.

W chwili ogłoszenia zmiany wyroku z kary śmierci na 8 lat obozu pracy wśród oskarżonych zapanowała radość, co niestety potem okazało się dla nich zgubne, gdyż właśnie za tę radość trafili do piekła Mauthausen-Gusen. Wówczas nie wiedzieli, że po kilku latach obozu pracy trafią do obozu koncentracyjnego. Pan Piotr i jego kompani myśleli, że wracają do Polski. Tak przynajmniej im powiedziano. Niemcy aby spotęgować ich przeświadczenie o powrocie do kraju zwrócili im nawet cywilne ubrania oraz rzeczy osobiste. Niestety, radość nie trwała zbyt długo. Pan Piotr wraz z innymi zostali przetransportowani do najgorszego obozu koncentracyjnego jaki wówczas istniał. Na program pełen wstrząsających wspomnień byłego więźnia obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen zapraszamy Państwa już dziś (01.09) do telewizji Gawex.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: