78. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

  • Redakcja TV Gawex
  • 2017-09-01 14:48:32
78. rocznica wybuchu II Wojny Światowej
  • Foto: TV Gawex

Dokładnie 78 lat temu Niemcy zaatakowały Polskę i tak rozpoczęła się II wojna światowa, która była najstraszliwszym konfliktem w dziejach całej ludzkości. 1 września to wyjątkowy dzień dla naszego narodu. W całym kraju odbywają się uroczystości mające na celu pamięć o tym wstrząsającym okresie w dziejach naszego Państwa. Także i w Szczecinku, o godzinie 12:00 na cmentarzu komunalnym pod pomnikiem Poległych Żołnierzy Polskich i Radzieckich, miały miejsce takie uroczystości.

Wrzesień to miesiąc cudownego babiego lata, dojrzewających kasztanów i spotkań z przyjaciółmi ze szkolnej ławy po wakacyjnej rozłące.
Ale był również inny wrzesień…Wrzesień 1939 roku, kiedy zamiast szkolnego dzwonka rozbrzmiały odgłosy bombardowań i huk dział…Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczął się najstraszliwszy kataklizm w dziejach XX wieku…

Na niezliczonych cmentarzach spoczywają bezimienni bohaterowie tamtych czasów. Jak co roku,  I września na Cmentarzu Komunalnym w Szczecinku odbyły się uroczystości upamiętniające  początek największego i najbardziej krwawego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego. Na zaproszenie Starosty Szczecineckiego Krzysztofa Lisa w obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej udział wzięli: przedstawiciele Związków i Stowarzyszeń Kombatanckich, weterani walk na frontach II wojny światowej,  Posłanka na Sejm RP Małgorzata Golińska, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta, miejscy i powiatowi radni oraz służby mundurowe, poczty sztandarowe, młodzież szkolna i harcerze.
Słowo Boże do zebranych skierował proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Szczecinku Arkadiusz Sojka. Uczestnicy uroczystości mieli również możliwość wysłuchania fragmentu przemówienia ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Znamienne słowa, które przeszły do historii zostały  wygłoszone podczas plenarnego posiedzenia Sejmu RP, w odpowiedzi na mowę kanclerza Rzeszy A. Hitlera z dnia 28 kwietnia 1939 roku. Starosta Krzysztof Lis nawiązując do nich wygłosił przejmującą lekcję historii.
(…)Słowa wypowiedziane w Sejmie II Rzeczypospolitej przez ministra spraw zagranicznych Józefa Becka w dniu 5 maja 1939 roku były ostatecznie zerwaniem z polityką ustępstw wobec Niemiec hitlerowskich, która była stosowana przez państwa zachodnie dla zachowania – za wszelką cenę pokoju. Były też jednocześnie zapowiedzią, że wojna będzie nieunikniona. Nikt wtedy nie zdawał sobie sprawy, że będzie to najokrutniejsza z wojen, wojna, która doprowadzi do śmierci ponad 50 mln obywateli świata, dążyć będzie do zagłady i wyniszczenia narodów, ludobójstwo stanie się chlebem powszednim dla „ras Panów”.(…)
Według synoptyków, w 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej szczecineckie niebo miało płakać rzewnymi łzami.  Tymczasem na  uczestników obchodów składających kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy Polskich i Radzieckich,  Kwaterą Lotników Wojsk Alianckich oraz Kwaterą Żołnierzy Armii Krajowej nie spadła nawet jedna kropla. 

tekst:P.Rozmus

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: