Biały Bór z pożyczką ze Skarbu Państwa. Nie grozi jej już bankructwo

  • KW
  • 2017-08-31 15:15:10
Biały Bór z pożyczką ze Skarbu Państwa. Nie grozi jej już bankructwo
  • Foto: TV Gawex

Dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Biały Bór - widmo bankructwa zostało zażegnane. Wszystko za sprawą pożyczki ze Skarbu Państwa, która została przyznana gminie. Co to oznacza w praktyce?

Gmina Biały Bór od dobrych kilku lat borykała się z poważnymi problemami finansowymi, które powstały w wyniku wielu inwestycji, przede wszystkim infrastrukturalnych w większości pokrywanych z budżetu gminy. W efekcie działania te sprowadziły na gminę Biały Bór program naprawczy, który zablokował jakiekolwiek działania inwestycyjne. Nasze zobowiązania wynikają przede wszystkim z tego, że w latach 2006-2016 na terenie gminy Biały Bór zainwestowano ponad 54 miliony złotych, z czego blisko 34 mln zł to były nasze środki - wyjaśnia Paweł Mikołajewski, Burmistrz Białego Boru. Poprzednie rady i burmistrz podejmowali decyzje inwestycyjne, które w zamierzeniu miały być spłacane również dochodów z wiatraków, które nie powstały oraz z grzywien z tytułu przekraczania prędkości na terenie Białego Boru. Nasza gmina jest biedna, więc nie ma tutaj rozwiniętego przemysłu i był kłopot ze spłatą. Musieliśmy postarać się o pożyczkę ze Skarbu Państwa w wysokości 15 750 000,00 zł. Te pieniądze pozwolą na spłatę do zera, wszystkich zobowiązań. Płatność zostanie rozłożona na 20 lat, więc gmina będzie miała pieniądze, żeby spłacać swoje zobowiązania ale również inwestować i prowadzić swoją działalność w pełnym zakresie - dodaje burmistrz.

Proces starań o pożyczkę ze Skarbu Państwa rozpoczął się około 1,5 roku temu. Jak podkreśla nasz rozmówca, było to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie, gdyż wniosek musiał zawierać w sobie plan programu naprawczego, uwzględniającego wszystkie działania gminy na najbliższe 20 lat, które mają zapewnić po pierwsze spłatę tych zobowiązań, a po drugie pokazać, że gmina będzie w stanie samodzielnie sobie z nimi poradzić, a także będzie w stanie się rozwijać. W ramach działań naprawczych Urząd Miasta i Gminy Biały Bór zmniejszył wynagrodzenia i zatrudnienie, były także oszczędności w związku z wydatkowaniem energii, lepsze przetargi, lepsze umowy na to, aby gmina kosztowała jak najmniej. Musieliśmy tak zbilansować naszą gospodarkę i tak pokazać to ministerstwu, żeby oni stali się obrońcami przed ''trybunałem'', który zadecyduje, czy państwo wspomoże Biały Bór czy nie - podsumowuje krótko P. Mikołajewski.  Pożyczka będzie obwarowana wieloma warunkami oraz kontrolą ze Skarbu Państwa. Jej oprocentowanie jest stosunkowo niskie w porównaniu z kredytami bankowymi, ponieważ sięga ono 3% w całości kosztów. Będzie to spłacane miesięcznie. W każdym kwartale będziemy musieli się rozliczać. Podejmowanie wszelkich zobowiązań finansowych, również na przyszłość, za pięć, dziesięć lat, będzie wymagało zgody ministerstwa - zaznacza burmistrz.

Gdyby Ministerstwo Rozwoju i Finansów negatywnie oceniło wniosek o pożyczkę, wówczas gminie Biały Bór groziłoby totalne bankructwo. Jednak na szczęście już wiadomo, że umowa na pożyczkę ze Skarbu Państwa zostanie podpisana we wrześniu i jak zapewnia burmistrz, dzięki temu wsparciu Biały Bór nie będzie miał problemów finansowych przez najbliższych 20 lat, a tym bardziej pozwoli ona także na wznowienie inwestycji. Już w przyszłym roku gmina zamierza wybudować nową drogę w miejscowości Stepień. Koszt tego zadania to 1 mln 300 tys. zł.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: