Podczas budowy obwodnicy Szczecinka odsłonięto schron, jedyny taki w Polsce

  • KW
  • 2017-08-31 12:59:15
Podczas budowy obwodnicy Szczecinka odsłonięto schron, jedyny taki w Polsce
  • Foto: Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza / FB

Prace przy budowie obwodnicy Szczecinka odsłoniły schron będący ujęciem wody dla położonego w pobliżu B-Werka (Panzerwerka 991). Jak podaje Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza to jedyny taki obiekt w Polsce. W ostatnich dniach schron został zinwentaryzowany przez członków muzeum, którzy za wszelką cenę chcą go ocalić.

Duże, samowystarczalne panzerwerki miały wewnętrzną studnię. Jedynie Panzerwerk 991 w Szczecinku nie posiadał jej i wybudowano odrębny, mały schron, który miał studnię głębinową zaopatrującą duży obiekt w wodę. Z B-Werka doprowadzony był do schronu z pompą kabel energetyczny w rurze (czarnej), natomiast w drugą stronę tłoczona była woda (rurą zieloną) - czytamy na stronie Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza. Przez ostatnie dni muzeum prowadziło intensywne prace inwentaryzacyjne przy ulicy Koszalińskiej w Szczecinku, a dokładniej w okolicy wiaduktu, gdyż to właśnie tam odkryto jedyny taki w Polsce schron.

Niestety, ze wstępnych informacji wynika, że schron zostanie zburzony, ponieważ stoi na trasie budowanej obwodnicy Szczecinka. Przeprowadziliśmy inwentaryzację, określiliśmy przeznaczenie oraz kształt obiektu, zasady jego funkcjonowania i klasę odporności. Spotkamy się z miejskim konserwatorem zabytków. Decyzja w sprawie dalszego losu schronu zależy od niego - wyjaśnia muzeum. Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza wraz z Muzeum Regionalnym w Szczecinku wystosowało pismo do głównego wykonawcy budowy obwodnicy, czyli Eurovia Polska, w którym poproszono o zaniechanie zburzenia schronu i przeniesienie go w inne miejsce tak, jak odbyło się to przy budowie drogi S-3 i S-5. Muzea są także gotowe do pomocy przy zaplanowaniu operacji przeniesienia schronu. 

O sprawie będziemy informować Państwa na bieżąco.

Komentarze (1)

Kaczahu akbar 2017-09-04 15:48

No pewnie. Rozpieprzyć wszystko w drobny mak! W końcu PiS przy korycie.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: