Gminy odwołują święta plonów

  • KW
  • 2017-08-29 10:31:38
Gminy odwołują święta plonów
  • Foto: TV Gawex

Sierpień to miesiąc kiedy intensywnie prowadzone są żniwa. Niestety, w tym roku z powodu trudnej sytuacji pogodowej: nawałnic oraz intensywnych opadów deszczu, które przeszły przez nasz region, zbiory zbóż znacznie się przedłużają, albo nie są możliwe. Wielu rolników straciło swoje plony lub najzwyczajniej nie ma warunków do ich koszenia, gdyż maszyny rolnicze grzęzną w błocie. W związku z tym gmina Złocieniec oraz gmina Bobolice postanowiły nie organizować tegorocznych dożynek, czyli święta plonów.

W związku z trudną sytuacją w rolnictwie w naszej gminie, Burmistrz Złocieńca p. Krzysztof Zacharzewski, na wniosek Konwentu Sołtysów z gminy Złocieniec, podjął decyzję o odwołaniu tegorocznych obchodów tradycyjnego Święta Plonów w gminie Złocieniec (...). Podczas spotkania (...) przedyskutowano zasadność organizowania tegorocznych Dożynek Gminnych, biorąc pod uwagę złą sytuację rolników, nie mogących przeprowadzić żniw z powodu ulewnych deszczów i wywołanych nimi lokalnych podtopień w naszej gminie, a także stan podjętych przygotowań i poniesione koszty do uroczystości dożynkowych. Po wysłuchaniu stanowisk i informacji od obecnych osób, obecni na spotkaniu Sołtysi podjęli decyzję o zasadności odwołania tegorocznych Dożynek Gminnych - informuje Miasto i Gmina Złocieniec.

Taka sama sytuacja ma miejsce w gminie Bobolice, gdzie Burmistrz Mieczysława Brzoza również zrezygnowała z organizacji święta plonów. ''Uprzejmie informuję, że w związku z trudną sytuacją w rolnictwie będącą następstwem przede wszystkim długotrwałych deszczy, które m.in. nie pozwoliły na zebranie w naszej gminie znacznej części plonów, tegoroczne dożynki zaplanowane na 9 września zostają odwołane - czytamy w informacji przesłanej do naszej redakcji. Powyższą decyzję podjęłam na podstawie własnych obserwacji i po zebraniu uwag oraz wysłuchaniu wątpliwości w zakresie organizacji tegorocznych dożynek (...). Liczyliśmy na to, że pogoda się poprawi, a przez to rolnicy będą mieć możliwość dokończenia żniw. Niestety, to co dzisiaj zastajemy na polach sprawia, że zakończenie zbiorów m.in. zbóż zdecydowanie się oddala, a jak sami zainteresowani twierdzą, w wielu przypadkach nie będzie w ogóle możliwe. Z pełną świadomością odwołuję tegoroczne uroczystości dożynkowe licząc na to, że pola obeschną, a rolnicy uratują choć część tego, co stoi jeszcze na polach - dodaje Burmistrz Mieczysława Brzoza.    

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: