Radar w Skotnikach - niebawem rusza budowa

  • KW
  • 2017-08-25 07:38:35
Radar w Skotnikach - niebawem rusza budowa
  • Foto: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

W marcu br. informowaliśmy o wydaniu pozwolenia na budowę radiolokatora w Skotnikach. Jak się okazuje, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej właśnie podpisała umowę z Konsorcjum B&W na wybudowanie czterech nowych Ośrodków Radiolokacyjnych wyposażonych w radary wtórne MSSR Mode S. Jeden z nich powstanie właśnie pod Szczecinkiem, a budowa ma zacząć się za kilka tygodni.

Oprócz Skotnik, ośrodki będą zlokalizowane również w okolicach miast: Łomży (miejscowość Mściwuje), Tarnobrzegu (miejscowość Dąbrownica) i Rzeszowa (miejscowość Stobierna). Zgodnie z informacjami podanymi przez PAŻP, nowe radary wtórne powinny zostać oddane do pracy operacyjnej w IV kwartale 2018 r. Wartość inwestycji to ponad 46 mln złotych.

Radar Wtórny MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar) jest obecnie standardem w cywilnej kontroli ruchu lotniczego. Działa we współpracy z transponderami umieszczonymi na pokładach samolotów. Radar wysyła impulsy z zapytaniem, na które "odpowiada" transponder wysyłając kod identyfikujący samolot, wysokość statku powietrznego, jego prędkość oraz wiele innych informacji dla celów wykonywania kontroli ruchu lotniczego.
Dane z radarów przekazywane są do systemu operacyjnego Pegasus_21, tworzącego zobrazowanie sytuacji ruchowej w polskiej przestrzeni powietrznej, na którym pracują kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: