Rusza przetarg na autobusy elektryczne

  • KW
  • 2017-08-18 10:20:03
Rusza przetarg na autobusy elektryczne
  • Foto: TV Gawex

Już w przyszłym roku mieszkańcy Szczecinka będą mogli korzystać z wysokiej klasy autobusów elektrycznych i nowego systemu rowerowego. Obecnie trwają przygotowania do przetargu mającego wyłonić wykonawcę tego zadania. Oba projekty zarówno na autobusy, jak i na nowy system rowerowy zyskały dofinansowanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Są ciche, wygodne i co najważniejsze ekologiczne – nowe autobusy Komunikacji Miejskiej już niebawem pojawią się nad Trzesieckiem. Trwają właśnie ostatnie prace nad ogłoszeniem przetargu mającego wyłonić wykonawcę tego zadania. Jak powiedział nam prezes Komunikacji Miejskiej, według wstępnych założeń procedura przetargowa powinna potrwać około miesiąca. Zostały podpisane wszystkie umowy zarówno na autobusy, jak i na system wypożyczalni rowerów. Sprawy formalne są podopinane i przechodzimy do kolejnego etapu, czyli organizowania przetargu. Zostanie on ogłoszony jak najszybciej, najprawdopodobniej jeszcze dziś (...) Mamy nadzieję, że dostawcę wyłonimy w pierwszym postępowaniu - mówi nam Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej w Szczecinku.

Jeżeli przetarg odbędzie się zgodnie z założeniami to umowa z wyłonionym wykonawcą na dostawę 10 autobusów elektrycznych wraz z całym systemem ładowania, która zostanie zainstalowana na szczecineckiej zajezdni, zostanie podpisana prawdopodobnie na przełomie września i października bieżącego roku. Do całego projektu dołączona jest także budowa stacji zasilającej. Przetarg na budowę stacji ogłosimy w momencie, gdy będziemy wiedzieć kto dostarczy nam autobusy i jak będą wyglądały w nich ładowarki - dodaje nasz rozmówca.  Sam cykl budowy autobusów to około 9 miesięcy, więc jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem mieszkańcy Szczecinka nowymi nabytkami komunikacji będą mogli się cieszyć już w przyszłym roku. W chwili obecnej zamówień na tego typu autobusy jest coraz więcej, co zdaniem prezesa Komunikacji Miejskiej może mieć jakiś wpływ na ich cenę.

Drugim, równie dużym, realizowanym projektem przez Komunikację Miejską jest nowoczesny system rowerowy. To jest takie nowe podejście do tego zagadnienia, ponieważ my jesteśmy pierwszą komunikacją, która to robi w ramach komunikacji miejskiej. Rower nie jest typowym środkiem transportu publicznego, my jednak wprowadzamy go w projekcie multimodalnej mobilności miejskiej, on ma uzupełnić możliwości przemieszczania się po naszym mieście - informuje T. Merk.

System będzie zawierał 22 stacje dokujące, umieszczone między innymi przy wiatach autobusowych. Łącznie do dyspozycji mieszkańców oddanych będzie około 150 rowerów. Pierwsza godzina korzystania z jednośladu kosztować będzie jedynie 50 groszy. Chcemy do końca września ogłosić przetarg. Tu cykl produkcji jest dużo krótszy, a niektóre firmy mówią nawet o miesiącu. Nie będziemy tego zabudowywać na jesień, a na wiosnę po to, aby od miesięcy cieplejszych przesiąść się na rowery. System taryfowy będzie również inaczej zbudowany - za pierwszą godzinę zapłacimy 50 groszy - wyjaśnia prezes. 22 stacje dokujące to dość sporo. Jak zaznacza nasz rozmówca, w takim zagęszczeniu chodzi o to, aby dostępność jednośladów była na wyciągnięcie ręki i aby faktycznie mieszkańcy mogli swobodnie poruszać się z punktu A do punktu B, nie nadrabiając przy tym zbędnych kilometrów.

Projekt ten został wsparty środkami pochodzącymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Całość dofinansowania dwóch projektów to jest 85%. Wartość całkowita autobusów to ponad 25 milionów złotych brutto. Jeśli chodzi o system rowerowy to wartość brutto tego przedsięwzięcia wynosi prawie 3 miliony złotych.  Komunikacja Miejska Szczecinek to jedyna spółka w województwie zachodniopomorskim, która otrzymała dofinansowanie na dwa tego typu projekty.

Komentarze (1)

Xyz 2017-08-18 11:13

Szkoda ze tak późno, akutualne autobusy to masakra co chwile się psują i nie przyjeżdzają. Ludzie spóźniają się fo szkoły i pracy

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: