Uszkodzony gazociąg w Czaplinku. Ewakuowano 210 osób

  • KW
  • 2017-08-16 14:45:53
Uszkodzony gazociąg w Czaplinku. Ewakuowano 210 osób
  • Foto: OSP Czaplinek

14 sierpnia 2017 roku o godz. 14:54 do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu gazociągu przez koparko-ładowarkę w Czaplinku przy ul. Poznańskiej.

Jak podaje OSP Czaplinek, na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki służb ratowniczych. Po przybyciu stwierdzono, że koparko – ładowarka w trakcie prowadzenia prac ziemnych uszkodziła gazociąg w wyniku czego doszło do uwolnienia gazu pod ciśnieniem do atmosfery. W związku z ryzykiem zapalenia się gazu oraz możliwością wybuchu polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wyznaczyć strefę niebezpieczną i w promieniu 150 m od miejsca uszkodzenia gazociągu ewakuować ludzi.

Łącznie na mocy decyzji kierującego działaniem ratowniczym z pobliskich zakładów pracy i placu budowy ewakuowano 210 osób. W obrębie miejsca zdarzenia wstrzymano ruch w komunikacji drogowej i zakazano przebywania osób postronnych. Zorganizowano zaopatrzenie wodne z miejskiej sieci hydrantowej i podano dwa prądy wody w zabezpieczeniu wycieku gazu.

Przybyłe na miejsce zdarzenia pogotowie gazowe zakręciło dwa najbliższe zawory gazu w pobliżu wycieku, co jednak nie przyniosło efektu. Pracownicy pogotowia gazowego podjęli poszukiwania głównego zaworu gazu na gazociągu i po jego zakręceniu wyciek ustał. Po dokonaniu sprawdzenia elektronicznymi przyrządami pomiarowymi okolicy wycieku (terenu przyległego i części obiektów) zezwolono na powrót pracowników do zakładów pracy.

W działaniach ratowniczych udział brało 6 zastępów straży pożarnej.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: