Obchody Święta Wojska Polskiego w Szczecinku

  • KW
  • 2017-08-15 15:43:00
Obchody Święta Wojska Polskiego w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 97. rocznica Bitwy Warszawskiej odbyły się we wtorek, 15 sierpnia w całej Polsce, w tym także w Szczecinku. Uroczystości rozpoczęły się od porannej mszy świętej w kościele pw. NNMP, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

97. rocznica Bitwy Warszawskiej obchodzona jest zawsze 15 sierpnia. Uroczystości Święta Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej bitwy, miały miejsce również nad Trzesieckiem. Najpierw odprawiona została msza święta w dużym kościele, a dalsza część obchodów odbyła się pod pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego. Głos tam zabrała m.in. Posłanka Małgorzata Golińska. Dziękuję za obecność, z roku na rok jest nas coraz więcej i oprawa jest coraz bardziej doniosła. Dlaczego dzisiaj przychodzimy tu choć jest ciepły, letni dzień, wakacje? Bo chcemy podziękować żołnierzowi polskiemu, temu dzisiaj na służbie i temu na wiecznej służbie (...), chcemy oddać im hołd. Spotykamy się też bo to jedna z najważniejszych bitew i szkoda, żeby o niej pamiętał tylko Donald Trump, gdy przyjeżdża do Polski (...). Kto przekaże naszym dzieciom pamięć, polską tożsamość narodową jak nie my? I wreszcie to radosne święto, to ten czas, kiedy możemy stanąć obok siebie nie patrząc na to skąd przyszliśmy czy dokąd przynależymy i jakie wyznajemy poglądy. To bardzo ważne, żeby takim chwilom towarzyszyła refleksja, że przychodzimy tutaj nie patrząc co nas dzieli, a co nas łączy (...). Wierzę głęboko, że wszyscy chcemy jednego, aby nasza ojczyzna była wciąż naszą ojczyzną (...). Nie szukajmy tego co nas dzieli - powiedziała posłanka i odczytała list wicewojewody zachodniopomorskiego. 

W tym roku w obchodach nie wzięli udziału przedstawiciele Miasta Szczecinek. Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas wystosował w tej sprawie oświadczenie: W związku z brakiem akceptacji dla polityki prowadzonej przez Ministra Obrony Narodowej wobec Polskiej Armii, nie będę uczestniczył w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego firmowanych przez przedstawicieli PiS. 

Głównym organizatorem dzisiejszego wydarzenia była Poseł Małgorzata Golińska wraz z pełnomocnikiem PiS powiatu szczecineckiego Andrzejem Modrzejewskim oraz proboszczem kościoła pw. NNMP ks. Jackiem Lewińskim, gdzie na terenie parafii zorganizowano piknik rodzinny. 

Relacja z wydarzenia już jutro (15.08) w serwisie informacyjnym Echa Dnia. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: