Niebawem rozpocznie się kolejny remont wieży kościoła pw. NNMP

  • KW
  • 2017-08-02 14:55:49
Niebawem rozpocznie się kolejny remont wieży kościoła pw. NNMP
  • Foto: TV Gawex

Najprawdopodobniej już w następnym tygodniu przy wieży kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ponownie stanie rusztowanie i tym samym rozpocznie się kolejny etap remontu. Obecnie prace obejmują remont części zachodniej, gdyż właśnie ta jest najbardziej zniszczona. Wznowienie remontu zostało przyspieszone przez dotację, którą otrzymała szczecinecka parafia z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Od zeszłego roku na wieży kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku sukcesywnie prowadzone są prace remontowe. Zabytek ten uległ zniszczeniom spowodowanym przez czas. Zarówno proboszcz parafii, jak i wierni ciągle próbują pozyskać środki na ten cel z różnych źródeł, m.in. z instytucji miejskich, powiatowych oraz wojewódzkich. Dobra wiadomość jest taka, że w ostatnim czasie udało się pozyskać kolejną dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Łącznie do parafii trafiło pięć dotacji: z Urzędu Miasta Szczecinek - 20 tysięcy złotych, Starostwa Powiatowego - 20 tysięcy złotych, Urzędu Marszałkowskiego 15 tysięcy złotych oraz z Ministerstwa Kultury 50 tysięcy złotych oraz ostatnia, przyznana kilka dni temu przez MSWiA w wysokości 80 tysięcy złotych.

Pierwszy etap renowacji wieży zakładał odnowienie zaledwie 40 m2 i pochłonął 80 tysięcy złotych. Jak zaznacza proboszcz ks. Jacek Lewiński, podczas zbliżającego się remontu i dzięki pozyskanym środkom najprawdopodobniej uda się zakończyć ścianę zachodnią, która jest w najgorszym stanie. Z każdej strony wieża wygląda słabo, ale od strony zachodniej ma największe ubytki. Uda nam się zrobić to, co najbardziej pilne, ale mamy też zamiar w przyszłości zrobić całą wieżę. W najbliższym czasie rozstrzygnie się też to, czy udałoby nam się zająć całym kościołem, wyczyścić, odnowić go zewnątrz. Na to złożyliśmy wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego - wyjaśnia nam ks. J. Lewiński, proboszcz parafii pw. NNMP w Szczecinku.

Warto podkreślić, że sama wieża nie jest uszkodzona konstrukcyjnie, więc nie ma zagrożenia zawaleniem się obiektu. Natomiast uszkodzone są mury wieży i to właśnie z nimi są związane wszelkie prace remontowe. Remont ściany zachodniej to koszt 200 tys. zł. Pozostałe ściany są nieco węższe jednak i tak, aby wyremontować całą wieżę potrzeba kwoty rzędu 500 tys. zł.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: