Kolejny Art Piknik bez muralu. Nie udało się uzbierać potrzebnej kwoty

  • KW
  • 2017-07-18 07:25:28
Kolejny Art Piknik bez muralu. Nie udało się uzbierać potrzebnej kwoty
  • Foto: organizatorzy / przykładowy mural

Szczecinecki festiwal Art Piknik to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz miejskich imprez. W tym roku, w dniach 21-23 lipca odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja. Za każdym razem festiwal przyciąga nad Trzesiecko wybitnych artystów, między innymi muzyków czy malarzy - już za kilka dni nad Trzesieckiem wystąpią między innymi Leszek Możdżer czy Ray Wilson. Tradycją tej imprezy jest także powstanie muralu, który pozostaje swego rodzaju pamiątką. Niestety, wszystko wskazuje na to, że i tym razem nie uda się zwieńczyć Art Pikniku muralem zlokalizowanym w miejskiej przestrzeni.

Przypomnijmy, w roku 2014 pamiątką po Art Pikniku był mural zlokalizowany na szczycie budynku przy ulicy Bohaterów Warszawy. Rok później, podczas III edycji wydarzenia, powstał w Szczecinku przepiękny mural "Strażnik miasta" zlokalizowany na kamienicy przy ulicy Wyszyńskiego. Prace nad projektem trwały ponad tydzień, a malarze z częstochowskiej grupy Dreamers stworzyli go realizując projekt autora artysty Tomasza Sętowskiego. Mural przedstawiający rycerza zbudowanego z setek kolorowych domów, spotkał się z pozytywnym odbiorem przez mieszkańców. Dlatego też organizatorzy festiwalu chcą tradycję kontynuować i z każdą edycją tworzyć kolejne dzieła.

Podczas jubileuszowej edycji Art Pikniku chęć wykonania muralu wyraził Dariusz Miliński, malarz, scenograf, autor wielu plakatów, a także założyciel grupy artystycznej „Pławna 9”. Chcielibyśmy, aby Szczecinek był miastem murali (...). To będzie nas odróżniało, marzy nam się aleja muralowa na przykład na ulicy Wyszyńskiego gdzie mamy już tam Strażnika Miasta. Teraz miał powstać mural Darka Milińskiego i wybraliśmy kilka lokalizacji. Niestety jego stworzenie nie było ujęte w budżecie ani Art Pikniku, ani miasta, dlatego padł pomysł od burmistrza, aby poruszyć społeczeństwo i zebrać fundusze od mieszkańców -  wyjaśnia nam Rafał Staniszewski, współorganizator festiwalu. W założeniu inicjatywa miała zostać sfinansowana z darowizn wpłacanych przez mieszkańców za pośrednictwem strony internetowej https://zrzutka.pl/fv9a3e. Zbiórka na ten cel ruszyła na początku czerwca br. i niestety dotychczas udało się uzbierać zaledwie 4607 zł z potrzebnych 40 tys. złotych. Jak zaznacza Rafał Staniszewski, nie wszystko jednak stracone, gdyż podczas samego Art Pikniku organizowane będą zbiórki i każdy chętny będzie mógł się dołożyć do dzieła. Bardzo chcielibyśmy, aby mural powstał jeszcze w tym roku - podsumowuje nasz rozmówca.

Na temat piątej edycji Art Pikniku i towarzyszących mu wydarzeniach usłyszą Państwo w programie LETNIE ROZMOWY z Rafałem Staniszewskim dzisiaj (18.07.2017). Zapraszamy do TV Gawex!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: