Wakacje pod znakiem alkoholu i pijanych kierowców

  • KW
  • 2017-07-14 13:20:16
Wakacje pod znakiem alkoholu i pijanych kierowców
  • Foto: TV Gawex

Trzy tygodnie wakacji za nami, a już pojawiły się pierwsze niechlubne statystyki w naszym regionie. Coraz więcej młodzieży sięga po alkohol i narkotyki, z kolei na drogach liczba nietrzeźwych kierowców znacznie wzrosła. Na szczęście, póki co obyło się bez poważniejszych wypadków, jednak tendencja nadużywania środków odurzających i alkoholu wzrasta, dlatego też służby medyczne, jak i porządkowe apelują o większą rozwagę.

Wakacje w pełni. Chciałoby się rzec, że to czas zasłużonego odpoczynku, spełniania swoich pasji i marzeń jednak niestety wśród młodzieży zamiast tego niebezpiecznie wzrasta zainteresowanie używkami, jak również alkoholem. Szczecinecki Szpitalny Oddział Ratunkowy od początku wakacji odnotował już cztery przypadki ostrego zatrucia alkoholowego wśród nastolatków. Pod koniec czerwca obserwujemy zwiększoną ilość pacjentów nieletnich, którzy trafiają do oddziału ratunkowego w stanie upojenia alkoholowego. Są to dość poważne stany, są to pacjenci nieprzytomni, wymiotujący i potrzebujący intensywnej opieki lekarskiej - mówi nam Anna Olewińska, koordynator SOR w Szczecinku.

Co ciekawe, prym w tej kwestii wiodą niestety dziewczęta. Od początku wakacji na SOR trafiło czterech nieletnich z zatruciem alkoholowym, z czego troje to dziewczęta. Zawartość alkoholu we krwi tych młodych ludzi sięgała nawet 2-3 promili. Jak powiedziała nam Anna Olewińska tego typu zatrucia mogą być bardzo niebezpieczne dla młodych organizmów. Dla nieletnich nawet mała dawka alkoholu może powodować zaburzenia układu pokarmowego, a nawet zaburzenia oddechowe - dodaje nasza rozmówczyni.

Niestety, policja również nie ma dobrych wiadomości. Od początku wakacji wzrosła liczba nietrzeźwych kierowców w naszym regionie. Pomimo licznych kontroli i innych działań ukierunkowanych na nietrzeźwych kierujących, nadal zdarzają się nieodpowiedzialne osoby wsiadające za kierownicę po spożyciu alkoholu. Najczęściej są to osoby w przedziale wiekowym 30-50 lat. Tylko od początku wakacji policjanci zatrzymali aż 12 kierowców. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 - zaznacza sierż. Ewa Żaglewska z KPP w Szczecinku. Takie statystyki generują wzmożone działania policjantów na drogach i w związku z tym kierowcy mogą spodziewać się częstszych kontroli drogowych.

Policja uczula szczególnie rodziców, którzy w okresie wakacyjnym wyjeżdżają z dziećmi na urlopy, bądź zawożą swoje pociechy na różnego rodzaju obozy czy kolonie, aby nie wsiadali za kółko pod wpływem, a tym bardziej po spożyciu alkoholu, nawet na drugi dzień.

Komentarze (1)

januszmalina 2017-07-25 10:44

żarty, żartami, a problem jest powarzny - narkotyki to wakacyjna plaga polski

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: