Kolejne dotacje na remont wieży Dużego Kościoła

  • Redakcja TV Gawex
  • 2017-07-07 12:24:09
Kolejne dotacje na remont wieży Dużego Kościoła
  • Foto: TV Gawex

Od zeszłego roku na wieży kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku sukcesywnie prowadzone są prace remontowe. Zabytek ten uległ zniszczeniom spowodowanym przez czas. Zarówno proboszcz parafii jak i wierni próbują pozyskać środki na ten cel z różnych źródeł, m.in. z instytucji miejskich, powiatowych oraz wojewódzkich. Dobra wiadomość jest taka, że w ostatnim czasie udało się pozyskać część pieniędzy na ten cel właśnie z tych jednostek.

Świątynia parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku jest stosunkowo młoda, gdyż została wybudowana w latach 1905-1908. Mimo wszystko od tego czasu wieża kościoła uległa niemałym zniszczeniom, dlatego od co najmniej 2 lat zarówno proboszcz parafii ks. Jacek Lewiński jak również sami wierni zbierają na jej renowację. Dobra wiadomość jest taka że również instytucje takie jak Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe czy też Urząd Marszałkowski widzą potrzebę wspierania takich inicjatyw i pozytywnie odpowiadają na wnioski o dofinansowanie szczecineckiego zabytku.

Dzisiaj tak naprawdę trafiły dwie dotacje do kościoła. Podpisaliśmy już umowę w Urzędzie Marszałkowskim na 15 tys. zł  oraz z Urzędem Miasta Szczecinek, z którego otrzymaliśmy dotację w wysokości 20 tys. zł.  Złożyliśmy też wniosek do starostwa powiatowego i z nieoficjalnie wiem, że to był jedyny wniosek i w związku z tym został rozpatrzony pozytywnie. Ze starostwa również otrzymamy 20 tys. zł. Oczywiście wszystkie te środki przeznaczone są na remont wieży naszego kościoła.  - powiedział nam ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii NNMP w Szczecinku.

W chwili obecnej prace obejmują remont części zachodniej ( tej od strony jeziora). Ta część jest najbardziej zniszczona. Warto podkreślić, że sama wieża nie jest uszkodzona konstrukcyjnie, także nie ma zagrożenia zawaleniem się obiektu, natomiast uszkodzone są mury wieży i to właśnie z nimi są związane wszelkie prace remontowe. 
To jest właściwie jedna wielka praca, którą trzeba wykonać, a więc odnowić mur wieży, a dokładniej wszystkie ściany. W tym roku chcielibyśmy skończyć ścianę zachodnią czyli główne wejście od strony jeziora
Jak popatrzymy na wieżę to widzimy, że są wykruszone cegły, wypłukane fugi, jakieś gzymsy, które są w rozpadzie, białe okna od których poodpadał tynk więc to wszystko jest do naprawienia, niektóre cegły są do wymiany.  Jak będzie wyglądała cała wieża po zakończeniu prac można zobaczyć na malutkim górnym fragmencie, który został już wyremontowany -
dodał nasz rozmówca.

Remont ściany zachodniej to koszt 200 tys. zł. Pozostałe ściany są nieco węższe jednak i tak, aby wyremontować całą wieżę potrzeba kwoty rzędu 500 tys. zł. Na remont ściany zachodniej potrzebujemy około 200 tysięcy złotych. W tej chwili z tego co udało nam się pozyskać mamy 105 tys. zł. więc jesteśmy dobrej myśli. Rozpoczęcie prac zaplanowane zostało na koniec lipca br. mamy nadzieję, że uda nam się skończyć remont przynajmniej tej ściany - kończy nasz rozmówca.
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: