Wizyta Wiceministra Środowiska Sławomira Mazurka w Szczecinku

  • Redakcja TV Gawex
  • 2017-06-27 17:04:44
Wizyta Wiceministra Środowiska Sławomira Mazurka w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

26 czerwca, w poniedziałek swoją wizytę w Szczecinku złożył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek. Wiceminister przybył do naszego miasta na zaproszenie Poseł Małgorzaty Golińskiej. Harmonogram wizyty zawierał szereg spotkań m.in. z przedstawicielami Stowarzyszenia SIS Terra, firmą Kronospan oraz z mieszkańcami powiatu, które jak się okazało, cieszyło się ogromną frekwencją.

Wizyta Wiceministra Środowiska Sławomira Mazurka była w planach już od dłuższego czasu. Poseł Małgorzata Golińska wielokrotnie informowała mieszkańców, że do takiego spotkania będzie dążyć m.in. dlatego aby Wiceminister mógł osobiście zaznajomić się z naszym miastem jak również z mieszkańcami oraz ich potrzebami.
Harmonogram wczorajszej wizyty był mocno napięty, pierwszym punktem było spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia SIS Terra w siedzibie RDLP, następnie Podsekretarz Stanu Ministerstwa Środowiska odwiedził jedną z największych firm w naszym mieście – Kronospan. Ostatnim punktem poniedziałkowej wizyty było spotkanie otwarte z mieszkańcami miasta, które odbyło się w Centrum Konferencyjnym ZAMEK. 

"Podczas krótkiego przejazdu przez zakład zobaczyłem jak wielki to jest obszar. Przedstawiciele firmy zaprezentowali w jaki sposób wygląda działalność spółki na terenie miasta. Z uwagi na to, że pojawiały się różne głosy pozwoliłem sobie skorzystać z tego zaproszenia, żeby zobaczyć jak tak naprawdę wygląda sytuacja na miejscu. Duże przedsiębiorstwa, które działają w Polsce , dobrze, że działają, dobrze że dają miejsca pracy ale wszystkie muszą przestrzegać tych samych przepisów, które obowiązują w całej Unii Europejskiej. W sytuacjach kiedy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości wtedy wkracza Inspekcja Ochrony Środowiska tak aby sprawdzić jak wygląda sytuacja i wszelkie interwencje są wykonywane." - powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Sławomir Mazurek

Podczas spotkania licznie przybyli mieszkańcy dopytywali m.in. o kwestię poprawy jakości powietrza, jak również wyrażali swoje niezadowolenie z działań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do którego napływają skargi i prośby o interwencje.
"Szanowni Państwo inspektorzy są powołani do tego żeby przestrzegać prawa i aby sprawdzać czy przedsiębiorcy działają zgodnie z prawem. Nie zgodze się i zawsze będę bronił inspektorów, w sytuacji, w której posądza się ich o jakiekolwiek polityczne działanie. To o czym rozmawialiśmy, to o tych wszystkich zarzutach, które się pojawiają związanych m.in z tym co dotyczy spalania produktu ubocznego po tym jak marszałek podjął milczącą zgodę na to aby można było traktować to jako produkt uboczny, to co trafia tam do procesów energetycznych. Pytałem o to. Pytałem również o odory jak i o działalność w samym Kronospanie, o to co dotyczy ich procesów inwestycyjnych jeśli chodzi o zapewnienie zmniejszenia presji na środowisko" - powiedział Wiceminister Środowiska Sławomir Mazurek 

Mieszkańcy alarmowali i tym samym apelowali do Wiceministra o rozpoczęcie działań nad podniesieniem i wzmocnieniem kompetencji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, tak aby było one na takim samym poziomie co w krajach zachodnich. Ich zdaniem WIOŚ często poprzez biurokrację i zawiłe przepisy pozbawiony jest narzędzi do działania, a to często wiąże się z patowymi sytuacjami. Wiceminister Sławomir Mazurek w odpowiedzi zapewnił, że dołoży wszelkich starań aby tę kwestię poruszyć w Warszawie. 
"Naszą rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego, zdrowia i życia mieszkańców oraz działanie zgodnie z prawem. Jeśli pojawiają się sytuacje, w których prawo jest niedoskonałe będziemy to prawo zmieniać i zmieniamy to w wielu obszarach. Także w tym obszarze zmienimy to prawo aby te fundamentalne problemy, które legły u podstaw żeby to wyjaśnić  i wyprostować tak aby wszystkie podmioty mogły działać zgodnie z prawem. Będziemy dążyć do tego aby wzmacniać Inspekcję Ochrony Środowiska tak aby ograniczyć te sytuacje, w których inspekcja musi się zapowiadać. Jeśli firma nie ma nic do ukrycia i działa zgodnie z prawem to inspekcja powinna mieć możliwość działania interwencyjnego w pełnej skali."  - zapewnił Wiceminister Mazurek

Mieszkańcy dopytywali także o to czy wizyta w firmie Kronospan będzie owocowała dążeniem do tego aby ich postulaty związane z poprawą jakości powietrza w Szczecinku zostały spełnione.
"Firma zapewniła, że takie prace prowadzi. Pokazano elementy budowy instalacji, które zostały tam rozłożone na placu budowy. Trudno oceniać tę instalację w momencie kiedy ona nie jest jeszcze zbudowana, na pewno będziemy to ściśle monitorować, dokonamy także przeglądu - pamiętajmy, że Minister jest także organem, który może dokonać kontroli decyzji". - dodał Wiceminister Mazurek podczas wczorajszego spotkania.

Słysząc pytania mieszkańców z jakimi przybyli na spotkanie, Krzysztof Aleksandrowicz, dyrektor Kronospan Szczecinek, na specjalnej konferencji prasowej, ponownie zapewnił, że inwestycja instalacji filtra UTWS, która w chwili obecnej jest realizowana na terenie firmy, spełni oczekiwania mieszkańców i już za kilka miesięcy uciążliwości odorowe będą jedynie odległym wspomnieniem. 
"Inwestycję, którą w tej chwili prowadzimy jest to realizacja najlepszych dostępnych technik określonych przez rozporządzenie Komisji Europejskiej.BAT jest bardzo nowoczesnym, przy okazji bardzo drogim rozwiązaniem. Wysoce bardziej skutecznym niż mokry elektrofiltr, który również wchodziłby w rachubę. UTWS jest to instalacja, która na pewno zlikwiduje wszystkie uciążliwości odorowe jeśli chodzi o płytę wiórową i na pewno zredukuje ponad 90% wszelkich lotnych związków organicznych, pyłów itd. Jednym z elementów tej instalacji jest suchy elektrofiltr, a lotne związki organiczne zostaną jako powietrze spalania dopalone i całkowicie zneutralizowane i zutylizowane. Ta inwestycja UTWS jest czymś więcej niż tylko instalacją urządzenia ochrony środowiska, dlatego że to pozwoli nam na lepsze wykorzystanie energetyczne całego procesu i dla przykładu jeśli używamy drewna poużytkowego to jego wilgotność wynosi 20% (dla porównania drewno ma prawie 100% wilgotności) spowoduje to, że będzie pięciokrotnie mniejszy nakład energetyczny i pięciokrotnie mniejsza emisja do atmosfery czyli w zasadzie będzie dużo lepiej niż zakomunikowaliśmy, niż się wcześniej spodziewaliśmy. Za kilka miesięcy zobaczą Państwo jaka jest prawda." - powiedział Krzysztof Aleksandrowicz, dyrektor Kronospan Szczecinek. 
Wczorajsze spotkanie z Wiceministrem Sławomirem Mazurkiem zakończyło się na indywidualnych rozmowach dotyczących spraw poszczególnych środowisk mieszkańców. Jednocześnie Poseł Małgorzata Golińska zapewniła, że to nie ostatnie tego typu spotkanie.

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

awax 2017-06-28 15:51

Pan minister odniósł się również do "biomasy"spalanej w kronospanie.Co do UTWS to poczekamy,zobaczymy (powąchamy) :)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: