Leśne zwierzęta i słowiańska boginka - tak będzie wyglądał mural na ulicy Staszica

  • KW
  • 2017-06-19 14:11:25
Leśne zwierzęta i słowiańska boginka - tak będzie wyglądał mural na ulicy Staszica
  • Foto: Starostwo Powiatowe Szczecinek

Na początku bieżącego roku informowaliśmy Państwa o poszukiwaniu przez Starostwo Powiatowe w Szczecinku artystów, którzy mieliby swoim dziełem upiększyć betonowe ściany, zainstalowane na ulicy Staszica podczas remontu. Już teraz wiadomo, że autorem tego ulicznego dzieła będzie Kamil Dadon, który odpowiada również za mural na osiedlu Marcelin.

Jednym z najważniejszych elementów ujętych w planie przebudowy ulicy Staszica było obniżenie niwelety jezdni o 1,5 metra. Zabieg zdecydowanie poprawił widoczność, ale wymusił również zainstalowanie konstrukcji wzmacniających, w wyniku czego po obu stronach jezdni pojawiły się betonowe ściany. Już wówczas starosta szczecinecki zapowiedział, że nowo powstała przestrzeń zostanie zagospodarowana, a całość nabierze zdecydowanie przyjemniejszego dla oka wyglądu. Wymyślne murale stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. To, co obserwujemy na ścianach najróżniejszych budynków to nie tylko zwykłe graffiti, ale bardzo często prawdziwa sztuka. Stąd też pomysł, aby właśnie taki oryginalny projekt pojawił się na elementach betonowych, przez co całość z pewnością nabierze bardziej estetycznego wyglądu - mówił kilka miesięcy temu Krzysztof Lis, Starosta Szczecinecki.

Do urzędu wpłynęło kilka propozycji. Ostatecznie jednak wybrano szczecineckiego artystę. Projekt wykona artysta ze Szczecinka, z czego osobiście bardzo się cieszę. Autorem jest Kamil Dadon , który odpowiada za mural na os. Marcelin. Jedna ze ścian przedstawia leśne zwierzęta, druga Rusałkę - słowiańską boginkę - zdradza Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Szczecinku. Jak zaznacza, swoje propozycje przesyłali również artyści spoza Szczecinka, ale Kamil Dadon nie dość, że przedstawił projekt niezwykle atrakcyjny graficznie, to co ważne również finansowo. Całość będzie kosztować powiat 8 tysięcy złotych. Artysta prawdopodobnie przystąpi do pracy już 1 lipca. Prace nad muralem mają potrwać około dwóch tygodni - podsumowuje nasz rozmówca.

„Rusałka, która intryguje, zastanawia i zachwyca. W wierzeniach słowiańskich była to piękna boginka, istota nierozerwalnie złączona z naturą, wodą, lasami czy polami. Ubogacona w wianki z polnych kwiatów. Projekt pomaga uzmysłowić tak ważną i nieco zatartą współcześnie nić łączącą człowieka, jego ducha z naturą i otaczającym nas krajobrazem, jak i poszerza świadomość naszej historii, naszego pochodzenia".

Komentarze (1)

Bobby 2017-06-19 20:26

Super:)) Zacny pomysł:)) Więcej łosi prosimy:)) Oddaje klimat miasta:)))

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: