Amatorski połów ryb na jeziorze Śmiadowo w tym roku bezpłatny

  • KW
  • 2017-06-08 12:35:23
Amatorski połów ryb na jeziorze Śmiadowo w tym roku bezpłatny
  • Foto: TV Gawex

Borne Sulinowo przejęło jezioro w Śmiadowie. Jest to dobra wiadomość dla mieszkańców, wędkarzy i turystów, gdyż to właśnie z myślą o nich władze miasta i gminy podjęły kroki w sprawie przejęcia tego akwenu oraz działki przy nim się znajdującej. Od 7 czerwca 2017r. gmina udostępnia jezioro Śmiadowo do amatorskiego połowu ryb na zasadach ujętych w regulaminie.

Jezioro w Śmiadowie znajduje się na terenie obszaru Natura 2000. Jest to jezioro lobeliowe, czyli o małej twardości wody, a często także stosunkowo niskiej trofii, przeważnie o kwaśnym odczynie. Akwen ten był własnością Skarbu Państwa, w jego imieniu natomiast działało Starostwo Powiatowe. Bardzo mocno się zastanawiałam jakie obowiązki spłyną na gminę, gdyż jest to jezioro szczególnie chronione - przyznała w rozmowie z TV Gawex Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska, Burmistrz Bornego Sulinowa i zaznaczyła, że w tej sprawie odbyły się szczegółowe konsultacje z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, która tak naprawdę namówiła władze Bornego Sulinowa, aby to jezioro przejąć.

Z racji tego, iż jezioro w Śmiadowie znajduje się na terenie obszaru Natura 2000, nie można go zarybiać ani zakarmiać ryb. Ten gatunek ma się odradzać sam. Jezioro jest zasobne w szczupaka, okonia, leszcza, ponoć pojawiają się też tam liny (...). Będzie to na pewno gratka dla wędkarzy - dodaje nasza rozmówczyni i zwraca uwagę na to, że każde pozwolenie na połów będzie związane regulaminem z pokazanymi miejscami występowania lobelii.

Połów ryb na ww. jeziorze odbywać się może jedynie na podstawie wydanego zezwolenia przez Burmistrza Bornego Sulinowa. Uzyskanie zezwoleń jest możliwe w Urzędzie Miejskim w Bornem Sulinowie po złożeniu wniosku zawierającego imię i nazwisko, adres, okres połowu (z określeniem konkretnych dat) oraz nr karty wędkarskiej. Zezwolenia na rok 2017 będą nieodpłatne. Poniżej przedstawiamy regulamin i zarządzenie.

ZARZĄDZENIE I REGULAMIN WS. UDOSTĘPNIANIA DO AMATORSKIEGO POŁOWU RYB JEZIORA ŚMIADOWO

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: