Instruktorzy jazdy dyskutowali o poziomie zdawalności

  • KW
  • 2017-06-07 11:29:34
Instruktorzy jazdy dyskutowali o poziomie zdawalności
  • Foto: Piotr Rozmus, Starostwo Powiatowe w Szczecinku

6 czerwca zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami w bazie Oddziału Terenowego ZORD w Szczecinku odbyło się spotkanie z instruktorami jazdy. Uczestniczyli w nim: dyrektor ZORD Koszalin Eugeniusz Romanów, kierownik ds. Pionu Organizacji Egzaminów Tomasz Kozłowski oraz egzaminator Daniel Jaruga. Z ramienia Powiatu Szczecineckiego obecni byli: dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Beata Maciejewska, z-ca dyrektora Piotr Małek oraz kierownik Zakładu Obsługi Nieruchomości Sławomir Elegańczyk.

Na samym początku dyrektor ZORD-u przybliżył obecnym szczegółowe dane statystyczne dotyczące zdawalności obejmujące dwa miesiące funkcjonowania Oddziału Terenowego. Następnie skupiono się na najczęściej popełnionych błędach, przez które egzaminy zarówno te na placu manewrowym, jaki i w ruchu miejskim kończą się negatywnie. Główny i niezwykle doświadczony egzaminator Daniel Jaruga, poinformował, że wśród „najpopularniejszych przewinień” podczas pierwszej części egzaminu praktycznego znalazły się dwukrotnie nieprawidłowo wykonane manewry. Potrącenie pachołka to drugi w kolejności najczęściej popełniany błąd prowadzący do przerwania egzaminu. Natomiast egzamin „na mieście” najczęściej kończy się negatywnie z powodu stworzenia zagrożenia kolizją i nie ustąpienia pierwszeństwa przejazdu - wylicza Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Szczecinku.

Dyrektor Eugeniusz Romanów podkreślił, że w procesie szkolenia przyszłych kierowców niesamowicie istotnym jest, aby do każdego kursanta podejść w sposób indywidualny. Jednemu do gruntownego przygotowania do egzaminu wystarczy 30 wyjeżdżonych godzin, inny potrzebuje ich 70. Dyrektor zachęcał, aby instruktorzy starali się rzetelnie oceniać poziom przygotowania swoich kursantów i kierować ich na egzamin w odpowiednim momencie. Przyszli kierowcy od lipca będą mogli szkolić się dodatkowo na placu manewrowym, na którym odbywa się egzamin,  o czym poinformował kierownik ZON-u Sławomir Elegańczyk. Instruktorzy jazdy zyskają możliwość wydzierżawienia placu „po godzinach”  dla swoich kursantów - informuje P. Rozmus. Takie rozwiązanie funkcjonuje w Oddziale ZORD w Koszalinie, gdzie za godzinę spędzoną na placu trzeba zapłacić 45 złotych. W Szczecinku za dodatkowe 60 minut instruktorzy zapłacą jedynie 25 zł. To świetny pomysł, bowiem podchodzący do egzaminu mają możliwość zapoznania się z miejscem. Nic zatem nie powinno ich zaskoczyć - dodaje P. Rozmus.

Na zakończenie poruszono jeszcze kwestię ograniczenia prędkości do 70 km/h na odcinku ulicy Kościuszki, którą wprowadzono na potrzeby przeprowadzania egzaminów.  Temat od pewnego czasu budzi sporo kontrowersji. Zarówno personel ZORD-u, jak i instruktorzy jazdy nie zgodzili się ze stwierdzeniem, iż jest to miejsce wyjątkowo niebezpieczne. Ich zdaniem panujący tam ruch zarówno pieszy, jak i kołowy jest raczej umiarkowany.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: