Szczecineccy osadzeni również pójdą do pracy

  • KW
  • 2017-06-02 10:39:54
Szczecineccy osadzeni również pójdą do pracy
  • Foto: TV Gawex

„Praca dla więźniów” to pilotażowy program Ministerstwa Sprawiedliwości polegający na zaktywizowaniu osadzonych poprzez pracę w różnego rodzaju halach produkcyjnych powstających na terenach zakładów karnych. Dziś wiadomo, że jedna z takich hal powstanie w szczecineckim zakładzie karnym i od przyszłego roku minimum 20 osadzonych będzie mogło pójść do pracy.

Utrzymanie więźnia w naszym kraju kosztuje 3150 zł i kwota ta ciągle wzrasta. Jednocześnie około 70% więźniów nie pracuje. Dlatego też Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło wprowadzić pilotażowy program pracy więźniów. Program składać się będzie z trzech filarów: budowy 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych, rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów oraz ulg dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów. Jedna z takich hal powstanie przy Zakładzie Karnym w Szczecinku. Zatrudnienie tu będzie mogło znaleźć około 20 osadzonych. Zakończenie inwestycji planujemy w czerwcu 2018 roku i będzie to atrakcyjna forma resocjalizacji osadzonych (...) - wyjaśnia por. Andrzej Żabski, rzecznik prasowy w Zakładzie Karnym w Szczecinku.

Poszukiwania kontrahenta, który byłby zainteresowany otwarciem tego typu hali produkcyjnej przy zakładzie karnym, trwały dobrych kilka miesięcy. Ostatecznie zgłosiła się firma produkująca elementy elektrotechniczne. Nie ukrywam, że nie jest to łatwy proces, gdyż kontrahenci chcieliby zatrudnić osoby z kwalifikacjami zawodowymi, natomiast nasi osadzeni mają z reguły niskie wykształcenie. Pozyskaliśmy do współpracy między innymi firmę Timex ze Szczecinka, która będzie produkować elementy elektrotechniczne -  mówi nam por. A. Żabski.

Wszystkie hale produkcyjne budowane są ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych, co w praktyce oznacza, że pochodzą one m.in. ze środków pobieranych z pensji osadzonych, które nie są zbyt wysokie. Jak zaznacza nasz rozmówca płaca netto jest bardzo niska, gdyż są z niej duże potrącenia - 45% wynagrodzenia jest zabierane na ww. fundusz. Rekrutacja osadzonych do pracy będzie się odbywać na zasadach dobrowolności, jednak władze Zakładu Karnego w Szczecinku zapowiadają, że będzie również podejmowana weryfikacja przez poszczególne działy. Koszt inwestycji postawienia hali przy zakładzie karnym w Szczecinku to około 800 tysięcy złotych i w całości będzie pokryty z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych. Maszyny i wyposażenie hali dostarczy kontrahent. Budowa została zaplanowana na sierpień – wrzesień i prawdopodobnie potrwa około trzech miesięcy. Jeśli cała inwestycja przebiegnie zgodnie z planem, pierwsi osadzeni pójdą do pracy już w przyszłym roku.

Praca dla więźniów ma wymiar nie tyle zarobkowy, co resocjalizacyjny. Tego typu zajęcie ma za zadanie pomóc osadzonym w powrocie do normalnego życia. Większość osadzonych w polskich zakładach karnych pracuje nieodpłatnie. Celem jest nauczenie odpowiedzialności, poszanowania cudzej własności, pieniędzy i pracy drugiego człowieka - kończy nasz rozmówca.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: