Jubileuszowy Art Piknik, kolejny mural w Szczecinku

  • KW
  • 2017-05-31 13:36:26
Jubileuszowy Art Piknik, kolejny mural w Szczecinku
  • Foto: organizatorzy / przykładowy mural

Wielkimi krokami zbliża się piąta edycja kulturalnego wydarzenia Art Piknik, która w tym roku odbędzie się w dniach 21-22 lipca. To wydarzenie przyciąga nad Trzesiecko wybitnych artystów, między innymi muzyków czy malarzy. W tym roku wystąpią między innymi Leszek Możdżer czy Ray Wilson. Tradycją tej imprezy jest także powstanie muralu, który pozostaje swego rodzaju pamiątką po festiwalu. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna, jubileuszowa edycja festiwalu zostanie również zwieńczona dziełem, tym razem malarza Dariusza Milińskiego.

Przypomnijmy, w roku 2014 pamiątką po Art Pikniku był mural zlokalizowany na szczycie budynku przy ulicy Bohaterów Warszawy. Rok później powstał w Szczecinku przepiękny mural "Strażnik miasta" zlokalizowany na kamienicy przy ulicy Wyszyńskiego. Prace nad projektem trwały ponad tydzień, a malarze z częstochowskiej grupy Dreamers stworzyli go realizując projekt autora artysty Tomasza Sętowskiego. Mural przedstawiający rycerza zbudowanego z setek kolorowych domów, spotkał się z pozytywnym odbiorem przez mieszkańców. Dlatego też organizatorzy festiwalu chcą tradycję kontynuować i, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, stworzyć kolejne dzieło.

Tym razem chcielibyśmy doprowadzić do odsłonięcia w lipcu muralu Dariusza Milińskiego, wybitnego malarza, który jest gotów za 60 tysięcy złotych zrobić olbrzymie dzieło - wyjaśnia Jerzy Hardie-Douglas, Burmistrz Szczecinka i zaznacza, że rozważane są trzy lokalizacje, m.in. kamienica przy ulicy Wyszyńskiego czy budynek przy parkingu obok ratusza. Nowością będzie także finansowanie przedsięwzięcia, gdyż w tym roku każdy będzie mógł dołożyć się do niego w ramach tzw. crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego. Nigdy tego nie próbowaliśmy, ale jeśli zarazi się ludzi, aby wpłacali pieniądze na szczytny cel, to czasem można zebrać duże pieniądze (...) Jeśli zbierzemy 40 tysięcy to wtedy będę przekonywał radnych, aby 20 tysięcy złotych dołożyć z miasta, jednak nie jestem entuzjastą wydawania miejskich pieniędzy na całkowite sfinalizowanie muralu - dodaje burmistrz.

Niebawem strona powinna ruszyć, zostanie ona założona na portalu zrzutka.pl. Każdy, kto wspomoże inicjatywę, ma szansę na wygranie ciekawych nagród, które przyznane zostaną poprzez losowanie. Wśród nich jest np. wyjazd do galerii Dariusza Milińskiego, koszulki czy książki. Konkretna lokalizacja i dzieło zostaną wybrane w późniejszym terminie.

Komentarze (1)

mini 2017-05-31 23:06

BARDZO FAJNY....OBY WIECEJ TAKICHCIEKAWYCH RZECZY NA SZARYCH BUDYNKACH :)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: