Staże zawodowe w ramach projektu Akcja Aktywizacja –YEI w Hufcu Pracy w Szczecinku

  • KW
  • 2017-05-31 12:40:31
Staże zawodowe w ramach projektu Akcja Aktywizacja –YEI w Hufcu Pracy w Szczecinku
  • Foto: Hufiec Pracy Szczecinek

Od dwóch miesięcy w Hufcu Pracy w Szczecinku trwają trzymiesięczne, płatne staże zawodowe uczestników projektu „Akcja Aktywizacja-YEI” realizowanego w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Głównym celem projektu jest poprawa sytuacji na rynku pracy osób objętych wsparciem poprzez zwiększenie ich aktywności zawodowej i społecznej oraz zdolności do zatrudnienia.

Wsparciem w ramach projektu objętych zostało 10 osób (6 kobiet i 4 mężczyzn) w wieku 18-24, które aktualnie nie uczą się i nie pracują. Rozpoczęcie staży poprzedzone zostało następującymi wsparciami: doradztwo zawodowe, zajęcia z psychologiem, warsztaty zapobiegania depresji, warsztaty kreowania wizerunku połączone z usługą stylisty, indywidualne pośrednictwo pracy i kursy zawodowe. Dodatkowo czworo uczestników bierze udział w kursie na prawo jazdy kat. B. Obecnie młodzi ludzie zdobywają wiedzę poprzez praktyczne wykonywanie zadań na stanowiskach pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. Swoje pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywają u lokalnych pracodawców, doskonaląc tam swoje umiejętności na stanowiskach: pracownik obsługi biura, kosmetyczka, opiekunka dziecięca, mechanik pojazdów samochodowych, pracownik gospodarczy-konserwator oraz magazynier-sprzedawca.

Poprzez staże młodzież poznaje zasady organizacji i sposoby funkcjonowania zakładu, a także stosowane w nich procesy technologiczne. Każdy uczestnik ma przydzielonego opiekuna z ramienia pracodawcy. Dodatkowo nad stażystami czuwa opiekun i koordynator lokalny OHP. Staże zawodowe są ostatnią formą wsparcia udzielaną uczestnikom projektu. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas stażu pozwolą na zwiększenie zdolności adaptacyjnych młodzieży do nowych warunków pracy i stanowią dobry początek budowania kariery zawodowej.

Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

info: Elżbieta Niepelt, Komendant 16-9 HP w Szczecinku

Komentarze (4)

Bobby 2017-05-31 13:39

Projekt "Akcja Aktywizacja –YEI w Hufcu Pracy w Szczecinku to zabawny przykład na to jak pod płaszczykiem pseudopomocy młodym ludziom w rzeczywistości tym ludziom się nie pomaga tylko ich wykorzystuje, a przy tym dodatkowe zlecenie, zatrudnienie i pieniądze z projektu otrzymują starsze osoby, które już mają pracę a nie zdziwiłbym się jeszcze, gdyby się okazało, że są to "znajomi królika". Przy okazji topi się w ten sposób publiczne pieniądze podatników. Sytuacja w której młodzi ludzie "zdobywają wiedzę poprzez praktyczne wykonywanie zadań na stanowiskach pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą" sprowadza się do tego, że młody człowiek będzie za darmo jak wolontariusz wykonywał pracę nie mając przy tym żadnych praw. Czysty wyzysk. Doradztwo zawodowe czyli nauka pisania cv to czysta iluzja. Jak nie ma pracy to można nawet cv w języku farsi napisać a pracy z tego nie będzie. Pracę będzie miał tylko nauczyciel pisania cv, psycholog i stylista. Usługa stylisty i budowania wizerunku to czyste opary absurdu. Jak się młodziak ładnie uczesze i doradca powie mu załóż koszulę na rozmowę z pracodawcą to na pewno dostanie pracę mechanika i konserwatora:) Zabawne:) W ogóle problem bezrobocia młodych ludzi w Szczecinku wynika z tego, że bezrobotni nie umieją pisać CV, mają problemy psychologiczne i depresję a poza tym są nieuczesani, źle ubrani i nie budują wizerunku:)) Czysty absurd:)) Stawiam orzechy przeciw dolarom, że pracy po tych kursach młodzi ludzie nie zdobędą. Jedyne co z tego będzie to to, że przedsiębiorca będzie miał wolontariuszy do prostych prac typu zamiatanie, kserowanie i inne bzdety pod pozorem "nauka" i wynagrodzenie otrzyma psycholog, doradca zawodowy i co już w ogóle zabawne fryzjer- stylista.:)

:( 2017-06-01 11:29

:(

mollinka 2017-06-01 13:29

Bobby - wyobraź sobie, że na 10 osób biorących udział w projekcie prawie wszystkie podejmują zatrudnienie! To nie prawda, że uczestnicy byli wyzyskiwani - jak przeczytasz dokładne informacje o projekcie to dowiesz się, że otrzymywali wynagrodzenie za pracę na stażach, zwrot kosztów dojazdu i wiele, wiele więcej...

Bobby w natarciu;) 2017-06-01 18:18

Uczestników w projekcie 10 a pracę z tego z moich podatków mają fryzjer - stylista, psycholog, doradca zawodowy, opiekun i koordynator lokalny:) Wynagrodzenie za staż:) Czyli ile konkretnie zarobili?:)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: