Awanse, wyróżnienia, pożegnanie i 25-lecie powołania Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku

  • KW
  • 2017-05-19 14:37:49
Awanse, wyróżnienia, pożegnanie i 25-lecie powołania Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Każdego roku, 4 maja, w Dzień Świętego Floriana swoje święto obchodzą strażacy. W naszym powiecie obchody te odbywają się nieco później. Dziś (19.05) punktualnie o godzinie 12:00 w Zespole Szkół nr 6 im Stanisława Staszica, szczecineccy strażacy obchodzili uroczystości Powiatowego Dnia Strażaka. W tym wydarzeniu udział wzięli także uczniowie klasy pożarniczej.

Była to wyjątkowa okazja, gdyż w tym roku szczecineccy strażacy obchodzą 25-lecie powołania Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku. W ciągu tych 25 lat zmienił się sposób szkolenia strażaków i dziedziny ratownictwa. W tej chwili, poza ratownictwem górniczym i na wodach morskich prowadzimy wszelkiego rodzaju działania ratownicze - wyjaśnia Adam Serafin, Komendant PSP Szczecinek. Tegoroczne spotkanie strażaków rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą, a tuż po niej nastąpiła kolejna część uroczystości Powiatowego Dnia Strażaka, a mianowicie złożenie oficjalnego meldunku. W obchodach udział wzięli m.in. Posłowie na Sejm RP Małgorzata Golińska oraz Radosław Lubczyk, przedstawiciele władz samorządowych powiatu, miasta i gmin.

Obchody miały miejsce tradycyjnie w Zespole Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica. Jak się okazuje, miejsce to nie jest przypadkowe. Od kilku lat w tej szkole jest kierunek kształcenia liceum ogólnokształcące o klasie pożarniczej i ratownictwa medycznego, więc gdzie mogłoby być lepsze miejsce, oprócz siedziby powiatowej PSP, jak nie tutaj? Najlepiej pokazywać młodzieży, że to, co jest związane z celebrowaniem Dnia Strażaka jest traktowane szczególnie. Z jednej strony oddajemy szacunek wszystkim strażakom, a z drugiej strony pokazujemy, że my podchodzimy do tego szczególnie i że warto w służbie strażackiej funkcjonować -  przyznaje Krzysztof Lis, Starosta Szczecinecki. Jak się okazuje klasy pożarnicze mają swoich amatorów wśród młodzieży, która coraz częściej bardzo świadomie decyduje się na podjęcie nauki w tak wymagającym zawodzie. Już dziewiąty rok kształcimy w tym kierunku. Dużo osób trafia do nas po tradycji rodzinnej, z pasji, rozwijają swoje marzenia i pasje -  podsumowuje krótko Janusz Sienkiewicz, Dyrektor ZS nr 6 im. Stanisława Staszica.

Dzisiejsze spotkanie było zdecydowanie czasem podsumowań i podziękowań za ciężką i często bardzo niebezpieczną pracę. Podczas uroczystości pożegnano mł. bryg. Jacka Dylewskiego, Zastępcę Komendanta PSP w Szczecinku,  który już 31 maja udaje się na emeryturę. Służbę w pożarnictwie pełnił około 30 lat. Funkcję zastępcy komendanta przejął 26 stycznia 2013 roku. Z okazji święta wręczono także wiele wyróżnień, odznaczeń i medali za działalność i zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W trakcie gali znalazł się także czas na wręczenie awansów na wyższe stopnie służbowe.

Przypomnijmy, w powiecie szczecineckim funkcjonuje 19 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, 11 z nich znajduje się w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego. Łącznie w naszym powiecie działa 535 strażaków ochotników.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: