Problem z kormoranami w Czaplinku

  • KW
  • 2017-05-17 12:40:22
Problem z kormoranami w Czaplinku
  • Foto: www.czystejeziora.pl

W dniach 1-2 czerwca na terenie gminy Czaplinek zorganizowana zostanie konferencja związana z problemem kormoranów, z którymi od lat nie mogą poradzić sobie włodarze. Na spotkanie zaproszeni zostali wszyscy zainteresowani wpływem działalności kormoranów na szeroko rozumiane środowisko, w tym na rybostan czy turystykę.

Problem szkodliwej działalności kormoranów od dłuższego czasu przyprawia o ból głowy burmistrza Czaplinka. Ptaki te z narastającą presją opanowują jezioro Drawsko, zakładając gniazda na coraz większej powierzchni wysp, niszcząc roślinność, zanieczyszczając wodę oraz w dużym stopniu wyławiając ryby z jeziora. Kormorany to jest problem nie tylko Czaplinka i gminy Czaplinek, ale powoli zaczyna być też ościennych miejscowości, gdzie są duże i małe zbiorniki wodne. To problem też dla hodowców, którzy mają stawy rybne -  mówi nam Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider i dodaje, że w rejonie Czaplinka problem kormoranów dotyczy w szczególności jeziora Drawsko, gdzie w ocenie władz gminy są one zagrożeniem.

W związku z tym burmistrz podjął decyzję o zorganizowaniu konferencji, podczas której problematyka związana ze szkodliwą działalnością kormoranów byłaby szczegółowo omówiona. Chcielibyśmy, żeby ta konferencja, która poruszy wiele ciekawych tematów i istotnych problemów związanych z ochroną środowiska i miejscem mieszkańca oraz turysty w ekosystemie, zwróciła też uwagę parlamentarzystów na stronę prawną i uregulowania problemu wokół kormoranów. Obowiązująca ustawa o ochronie przyrody dopuszcza pewne regulacje, ale ona jest niedoskonała i nie przynosi żadnych skutków i rezultatów - wyjaśnia burmistrz.

Do dyskusji burmistrz zaprasza naukowców, ekologów, wędkarzy, urzędników oraz polityków. Organizatorzy konferencji liczą na to, że dzięki współpracy i wzajemnej dyskusji uda się znaleźć optymalne rozwiązanie problemu. Odbędzie się ona 1 czerwca o godzinie 10:00 w Pałacu Siemczyno.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: