Gen. Stanisław Koziej o rządach PiS a bezpieczeństwie militarnym Polski

  • KW
  • 2017-05-17 09:22:30
Gen. Stanisław Koziej o rządach PiS a bezpieczeństwie militarnym Polski
  • Foto: TV Gawex

W Szczecinku odbyło się kolejne, otwarte spotkanie Klubu Obywatelskiego z udziałem byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generała Stanisława Kozieja. Miało ono miejsce 16 maja w Centrum Konferencyjnym Zamek o godz. 17.30. Temat spotkania to "Rządy PiS, a bezpieczeństwo militarne Polski".

Prof. dr hab. Stanisław Koziej to generał brygady w stanie spoczynku, profesor w Uczelni Łazarskiego w Warszawie, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (lata 2010 – 2015). Wcześniej, w latach 2005 – 2006 podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, w 2007 roku – doradca Rzecznika Praw Obywatelskich, a w 2008 r. – doradca Ministra Obrony Narodowej. Wieloletni nauczyciel akademicki, specjalizuje się w polityce i strategii bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego (w tym obronności) oraz strategicznym zarządzaniu bezpieczeństwem. Bezpośrednio przed odejściem ze służby w Wojsku Polskim był dyrektorem Departamentu Systemu Obronnego w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz wicedyrektorem departamentu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego (na tym stanowisku w 1993 roku uzyskał awans generalski z rąk prezydenta Lecha Wałęsy).

Spotkanie z mieszkańcami Szczecinka dotyczyło bezpieczeństwa militarnego Polski w kontekście wyzwań międzynarodowych, krajowych i konsekwencji ostatnich działań rządu. Zdaniem generała Kozieja, który przez ponad 35 lat pełnił służbę wojskową, sytuacja militarna naszego kraju nie zmierza w dobrym kierunku. Zmiany, które są aktualnie przeprowadzane w wojsku, mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości armii. Najważniejsze to powrót do ciągłości strategicznej. Ryzyka, które dzisiaj są dostrzegane gołym okiem to jakby próba zerwania tej ciągłości. Nie powinniśmy odrzucać wszystkiego co  było kiedyś zrobione i zaczynać wszystko od nowa, a mądrze kontynuować - podkreślał gen. Stanisław Koziej i dodał, że mądra kontynuacja to m.in. polityka wewnątrz NATO czy wzmacnianie naszej wschodniej flanki przez sojuszników. Ryzyka, które są moim zdaniem szczególnie niedobre, to podziały wewnątrz armii, dzielenie jej na część zbudowaną przez poprzedników i budowaną od nowa. To też zbytnie ideologizowanie armii, upartyjnianie - dodaje S. Koziej.

Relacja ze spotkania już dzisiaj (17.05) w serwisie informacyjnym Echa Dnia oraz szersza relacja w czwartek (18.05) w programie lokalnym. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: