49 worków nakrętek dla Kingi

  • KW
  • 2017-05-11 07:36:55
49 worków nakrętek dla Kingi
  • Foto: SM Szczecinek

Kolejne worki zapełnione po brzegi plastikowymi nakrętkami trafiły w środę (10.05) w ręce Kingi. Małe, kolorowe nakrętki zbierane były przez szczecineckich strażników miejskich, przedszkola, świetlice, firmy i osoby prywatne po to, aby pomóc chorej dziewczynce w walce z chorobą.

Po raz pierwszy spotkaliśmy się z Kingą Szadkowską i jej mamą w październiku 2015 roku. Od tamtej pory postanowiliśmy pomagać jej regularnie. Dziewczynka urodziła się z zespołem Downa i różnymi innymi powikłaniami - wyjaśnia spec. Paulina Peciak-Nazarewska ze Straży Miejskiej w Szczecinku. Ze względu na swój stan zdrowia Kinga wymaga stałej rehabilitacji. Koszt jednego turnusu to około 5 200 zł. Są to ogromne koszty, a takich turnusów w roku musiałoby być cztery, aby skutecznie zaowocowały.

Kilka razy dziennie mamy styczność z takimi kolorowymi nakrętkami np. w domu, w pracy. Cieszy fakt, że wiadomość ekologiczna dotycząca tego, co wyrzucamy, cały czas rośnie. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że coś, czego my już nie potrzebujemy, tak naprawdę jeszcze może się przydać komuś innemu. Tak jest właśnie z nakrętkami po opakowaniach z tworzyw sztucznych. Nakrętki trafiają do firm recyklingowych, gdzie są przerabiane na granulat i służą do wyrobów kolejnych przedmiotów. Z kolei dochód ze sprzedaży takich nakrętek może przyczynić się do wsparcia wielu osób. Uzyskane w ten sposób środki można m.in. przeznaczyć na leczenie lub na rehabilitację.

To już piąty finał akcji charytatywnej na rzecz Kingi Szadkowskiej. Od poprzedniej zbiórki minęło pięć miesięcy, a dzięki nagłośnionej akcji m.in. także mediom, udało się zebrać aż 49 worków 120-cio litrowych worków wypełnionych kolorowymi nakrętkami. Przypuszczalnie to około pół tony kolorowych nakrętek. Z akcji na akcję zbieramy coraz więcej nakrętek. Ale mamy świadomość tego, że tak jest także dzięki wszystkim, którzy wspierają nasze zbiórki - dodaje spec. P. Peciak-Nazarewska.

Tak jak przy każdym finale akcji i tym razem Straż Miejska chciałaby złożyć podziękowania m.in dla dzieci, rodziców i pracowników:
• Przedszkola Niepublicznego KRASNOLUDEK,
• Przedszkola Niepublicznego BAJKA,
• Szkoły Podstawowej w Juchowie,
• Świetlicy opiekuńczo-wychowawczej KONICZYNKA,
• Każdą jedną zbiórkę wspierają Szkoły i Placówki Jaś i Małgosia,
• Bardzo dużą ilość nakrętek otrzymaliśmy od Fundacji Dobro Powraca z Przybrdy. Także dziękujemy jej podopiecznym, rodzicom, pracownikom oraz mieszkańcom gminy Biały Bór,
• Dziękujemy Firmie S-BUD Panu Sebastianowi Ciężkiemu, dzięki któremu mogliśmy za darmo przewieźć ogrom nakrętek z Przybrdy,
• Oczywiście dziękujemy także mieszkańcom Szczecinka i nie tylko Szczecinka, którzy regularnie dostarczają nakrętki do naszej siedziby lub przekazują w inny sposób.

Jednym słowem dziękujemy wszystkim, którzy wspierają, pomagają i tym samym ratują zdrowie i życie ludzkie. Tych którzy nie zbierają, namawiamy do tego by to czynili. Zbiera się je łatwo i fajnie, a przy okazji pomagamy. To łączenie przyjemnego z pożytecznym - zachęca spec. P. Peciak-Nazarewska. Ponadto za każdym razem podczas wizyty Kingi w komendzie pracownicy Straży Miejskiej obdarowują ją upominkiem by miło wspominała wizytę. Tym razem dziewczynka otrzymała upragnione rzeczy do pokoju zabawkowego. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć małą Kinię, apelujemy, że zbiórka jest nadal kontynuowana.

Komentarze (2)

Władysław P. 2017-05-11 14:28

Cel oczywiście wspaniały, jednak należałoby zastanowić się nad sensem tej akcji. Strażnicy chwalą się, że udało się zebrać 49 worków, około 500kg. Akcja trwała 5 miesięcy. Z informacji, które uzyskałem i dostępnych cenników słupów wynika, że cena sprzedaży 1kg to ok. 50-60gr. Czyli udało się zebrać nakrętki o wartości 300 zł, 60 zł miesięcznie. Odliczając koszty transportu, benzyny, worków i czasu poświęconego na zbiórkę, może sie okazać, że jesteśmy na minusie. Przy potrzebach rechabilitacji (20800 zł - cztery turnusy) akcja wydaje się bezcelowa.

pit 2017-05-11 22:02

Drugi cel to ochrona środowiska!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: