6 milionów złotych dofinansowania dla Zakładu Aktywności Zawodowej w Juchowie

  • KW
  • 2017-05-10 11:22:02
6 milionów złotych dofinansowania dla Zakładu Aktywności Zawodowej w Juchowie
  • Foto: A. Wyszomirski

Kolejny Zakład Aktywności Zawodowej powstanie na Pomorzu Zachodnim. Z udziałem unijnych funduszy nowa placówka wybudowana zostanie w Juchowie koło Bornego Sulinowa. Zatrudnienie ma w niej znaleźć aż 50 osób. ZAZ oprze swoją działalność o rolnictwo i przetwórstwo ekologiczne. Podpisanie umowy nastąpiło w środę, 10 maja 2017 roku w Koszalinie. Dokumenty parafował wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj, Radny Sejmiku Adam Wyszomirski oraz członkinie zarządu Fundacji im. Stanisława Karłowskiego: Urszula Sroka i Renata Żelazna.

Oprócz działalności rolniczej i ekologicznej, ZAZ w Juchowie postawi na usługi związane z ochroną przyrody, pielęgnację otoczenia oraz rękodzielnictwo. Co ciekawe, surowce do produkcji pochodzić będą z własnych upraw, jak również z gospodarstwa prowadzonego przez spółkę rolniczą Juchowo.

Jak podaje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Woj. Zachodniopomorskiego, w nowym miejscu zatrudnionych zostanie 50 pracowników. To osoby ze znaczną bądź umiarkowaną niepełnosprawnością, głównie intelektualną. Opiekę nad nimi sprawować będzie 16-osobowy personel. Dodatkowo podopieczni zakładu zostaną objęci szkoleniami zawodowymi, które nie tylko podniosą ich kwalifikacje, ale także przygotują do zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Swe umiejętności udoskonalą w takich w zawodach jak: ogrodnik/zbieracz ziół, pomocnik piekarza, pracownik produkcji przetwórczej, pracownik gospodarczy czy rękodzielnik.

Zdajemy sobie wszyscy doskonale sprawę, że przestrzeń jaką jest Zakład Aktywności Zawodowej to dla osób niepełnosprawnych szansa na nabycie nowych kompetencji, jak i rozwój ich wewnętrznego potencjału – mówił podczas dzisiejszego podpisania umowy Adam Wyszomirski, Radny Sejmiku. ZAZ w Juchowie zostanie uruchomiony w ciągu 12 miesięcy od zakończenia realizacji projektu, które zaplanowano na czerwiec 2018 roku. Zadanie wpisuje się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.2 „Infrastruktura społeczna”. Koszt powstania infrastruktury to prawie 11,2 mln zł. Program Regionalny wesprze inwestycję dotacją w wysokości ponad 6 mln zł.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: