Szkoła w Sporem - placówka trzyletnia czy sześcioletnia? Gmina czeka na odpowiedź

  • KW
  • 2017-05-10 09:10:50
Szkoła w Sporem - placówka trzyletnia czy sześcioletnia? Gmina czeka na odpowiedź
  • Foto: TV Gawex

Kilka miesięcy temu głośnym echem odbił się konflikt pomiędzy rodzicami a gminą Szczecinek w sprawie szkoły w Sporem. Gmina chciała obniżenia stopnia organizacyjnego szkoły do klas 1-3, z kolei rodzice, aby podstawówka ta została 6-letnia. Nie godząc się na propozycję gminy, rodzice napisali protest do kuratora, który stanął po ich stronie. Władze samorządowe natomiast wystosowały zażalenie na tę decyzję do Ministerstwa Edukacji. Odpowiedź w tej sprawie miała pojawić się na początku maja.

Przypomnijmy, w planach nowej sieci szkół, gmina Szczecinek chciała obniżyć stopień organizacyjny tej placówki, na co nie zgodzili się rodzice, którzy w efekcie finalnym wystosowali pismo z protestem do kuratora. Ten przychylił się do postulatów rodziców i wydał negatywną opinię w sprawie obniżenia stopnia organizacyjnego. Gmina jednak nie zgadza się z argumentami kuratora i wystosowała już zażalenie w tej sprawie do Minister Edukacji, Anny Zalewskiej. Póki co odpowiedzi niestety brak. My się spodziewamy odpowiedzi na naszą skargę na początku maja, po całym procesie legislacyjnym związanym z budowaniem sieci szkół. Wydaje nam się, że ta skarga, którą złożyliśmy, jest zasadna - mówi nam Ryszard Jasionas, wójt gminy Szczecinek. Jego zdaniem procedury w takich sytuacjach nie są zbyt jasne, szczególnie dla samorządów, które mają za zadanie wdrażanie ich w życie. Jesteśmy zagubieni, bo mówi się o szkołach filialnych na poziomie 1-3, tutaj wchodzimy ze szkołami na poziomie 1-6, a u sąsiada zrobiono szkołę filialną z klasami 1-8 - komentuje R. Jasionas.

Według wójta szkoła w Sporem powinna funkcjonować w stopniu organizacyjnym na poziomie klas 1-3 z dobrym przedszkolem tym bardziej, że jest zapotrzebowanie na tego typu placówkę. Dzieci po przygotowaniu wczesnoszkolnym w Sporem mogłyby kolejno uczyć się w Szkole Podstawowej w Wierzchowie lub w innych placówkach. Grunt to bardzo dobre przygotowanie wczesnoszkolne, gdyż braki w kształceniu wczesnoszkolnym odbijają się długo w dalszym procesie edukacyjnym - podsumowuje nasz rozmówca.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: