Uczcili 72. rocznicę Narodowego Dnia Zwycięstwa

  • Redakcja TV Gawex
  • 2017-05-08 14:29:03
Uczcili 72. rocznicę Narodowego Dnia Zwycięstwa
  • Foto: TV Gawex

Dziś (08.05) punktualnie o godzinie 12:00 odbyło się uroczyste złożenie kwiatów z okazji 72. rocznicy Narodowego Dnia Zwycięstwa. Wieńce oraz wiązanki kwiatów zostały złożone przed: Pomnikiem Żołnierzy Polskich i Radzieckich, Kwaterą Lotników Wojsk Alianckich i Kwaterą Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystości licznie udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy. Nie zabrakło także Kombatantów II Wojny Światowej.

Kwiaty, pieśni, wiersze, modlitwy a przede wszystkim pamięć o tych, którzy  poświęcili swoje życie w imię wolności i niepodległości – w taki sposób uczczono dziś w Szczecinku 72. rocznicę Narodowego Dnia Zwycięstwa, który jeszcze kilka lat temu obchodzony był 9 maja. Mocą ustawy z 7 maja 2015 roku święto to zostało przeniesione na 8 maja. Dziś punktualnie na Cmentarzu Komunalnym odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. 
Część Europy świętuje z nami dziś. Inni upamiętnią zakończenie II Wojny Światowej dopiero jutro . Jakkolwiek pomijając kwestię dat, wzbijając się ponad wszelką polemikę i historyczne spory chcemy wrócić pamięcią do maja 1945 roku kiedy swój finał znalazł największy zbrojny konflikt w historii i oddać hołd wszystkim tym, którzy przelewali swoją krew w walce z hitlerowskimi Niemcami. - tymi słowami powitał zgromadzonych Piotr Rozmus, rzecznik Starostwa Powiatowego.

My Polacy w sposób szczególny odnosimy się do tego zarówno do tego co jest związane z totalitaryzmem dlatego, że w sposób szczególny doznaliśmy okrucieństw tej wojny. Drodzy Państwo powinniśmy pamiętać i uczyć nowe pokolenia pamięci, dlatego że wtedy kiedy już nas nie będzie to istotnym i ważnym jest aby to oni przenosili tą pamięć dla przyszłych swoich pokoleń. Dlatego też tak jak Państwu obiecaliśmy w Dzień Żołnierzy Wyklętych, chcemy rozpamiętywać i mówić o naszej historii ale nie sami tylko aby o tej historii mówiła młodzież, aby to im pokazywać te wartości, które są niezmiernie ważne dla nas Polaków, dla całej Europy. - powiedział podczas swojego przemówienia Krzysztof Lis, starosta szczecinecki.

O oprawę artystyczną tego wydarzenia zadbała młodzież z Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica jak również  z Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej. 

Po krótkim występie słowno-muzycznym ksiądz Marek Kowalewski poprowadził zgromadzonych w krótkiej modlitwie. Na zakończenie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i wiązanek przed Pomnikiem Żołnierzy Polskich i Radzieckich, Kwaterą Lotników Wojsk Alianckich i Kwaterą Żołnierzy Armii Krajowej. W dzisiejszej uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, Poseł na Sejm RP Radosław Lubczyk, przedstawiciele władz samorządowych powiatu oraz miasta, radni miejscy i powiatowi oraz służby mundurowe. Tradycyjnie nie zabrakło także pocztów sztandarowych, młodzieży szkolnej, harcerzy, a także mieszkańców miasta. Na to wydarzenie przybył także Teatr Rekonstrukcji Historii „Dywersja” ze Złotowa pod przewodnictwem pana Grzegorza Tylusia. 
Relacja z uroczystości, która odbyła się na Cmentarzu Komunalnym już dziś (08.05) w serwisie informacyjnym ''Echa Dnia'' godz. 17:15. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: