Dziś święto wszystkich strażaków

  • KW
  • 2017-05-04 09:06:00
Dziś święto wszystkich strażaków
  • Foto: archiwum TV Gawex

Każdego roku, 4 maja, w Dzień Świętego Floriana swoje święto obchodzą strażacy. Święty Florian, a właściwie Florian z Lauriacum to męczennik i święty katolicki. Przypisywano mu obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.

Pomoc strażaków jest nieoceniona i zawsze można na nich liczyć. W obliczu przeróżnych zagrożeń i tragicznych chwil, stają się oni równymi sobie współpracownikami i działają w jednym celu: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Niejednokrotnie na dźwięk syreny alarmowej, niezależnie od pory dnia czy sytuacji, ruszają z pomocą innym ludziom.

Dzień Strażaka w Polsce od 2003 roku obchodzony jest jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP) z 1991 roku. Wówczas dodano artykuł 30a, który ustanawia Dzień Strażaka. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Wszystkim Strażakom, zawodowcom i ochotnikom, życzymy dużo siły, wytrwałości i mocnego zdrowia, satysfakcji z pracy i służby społeczeństwu - obyście nigdy nie ulegali wypadkom podczas akcji i aby zawsze Wasza praca była doceniana.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: