Kresowa wystawa w muzeum

  • KW
  • 2017-04-21 10:30:37
Kresowa wystawa w muzeum
  • Foto: TV Gawex

Muzeum Regionalne w Szczecinku przygotowało dla mieszkańców Szczecinka kolejną ciekawą wystawę. Tym razem w jednej z muzealnych sal obejrzeć można grafiki ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, które przedstawiają dawne Kresy Rzeczpospolitej. Wczoraj (20.04) o godzinie 17:00 odbył się wernisaż wystawy.

Kilkadziesiąt nowych grafik można oglądać w szczecineckim muzeum, gdzie właśnie otwarta została wystawa pod nazwą „Z kresowego albumu”. W czwartkowe popołudnie odbył się wernisaż zbiorów, które pochodzą Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Autorem wystawy jest Mariusz Kasprzak. To pierwsza publiczna prezentacja tego zbioru grafik, które poświęcone są Kresom Rzeczpospolitej, czyli Wileńszczyźnie, a także okolicom Lwowa czy Kijowa. Cieszymy się, że płockie muzeum udostępniło nam wystawę i możemy ją prezentować w Szczecinku - mówi Ireneusz Markanicz, Dyrektor Muzeum Regionalnego.

Są to prace pochodzące głównie z XIX wieku, dwie prace pochodzą z XVIII wieku i najnowsza praca to już 1921 rok (...) Prezentują one wiele miejsc, które już nie istnieją - mówi nam Mariusz Kasprzak, autor wystawy z Muzeum w Płocku i zaznacza, że grafiki przedstawiają architekturę, pejzaż dawnych kresów wschodnich. Dlatego też każdy kto przybył na wernisaż mógł zobaczyć świątynie, pałace i wiele innych charakterystycznych miejsc. Dla mieszkańców Szczecinka, którzy po drugiej wojnie światowej zostali przesiedleni z terenów kresowych, wystawa jest sentymentalnym powrotem do przeszłości. Szczecinek wydaje się być bliżej kresów niż Płock (...) U nas po tym, co wydarzyło się w roku 1945, mamy mieszankę kulturową, ludzi, którzy przyjechali z różnych miejsc, w tym również z Grodzieńszczyzny, Wileńszczyzny. Dla mieszkańców Szczecinka kresy to opowieść o ich własnej historii - dodaje I. Markanicz.

Jeśli chodzi o kulturę kresową nie jest to wszystko, co proponuje Muzeum Regionalne w Szczecinku. Już 29 kwietnia odbędzie się jarmark kresowy, na który już teraz zapraszamy mieszkańców miasta.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: