Dziki, Godzimierz, Stare Wierzchowo oraz Trzebiechowo z szansą na wysokie wsparcie finansowe

  • KW
  • 2017-04-19 13:06:07
Dziki, Godzimierz, Stare Wierzchowo oraz Trzebiechowo z szansą na wysokie wsparcie finansowe
  • Foto: TV Gawex

Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego rozpoczęła na terenie gminy Szczecinek realizację specjalnego programu rewitalizacji. Dzięki niemu do miejscowości Dziki, Godzimierz, Stare Wierzchowo oraz Trzebiechowo trafią pieniądze w wysokości 80 tysięcy złotych na różnego rodzaju inicjatywy mieszkańców. W przyszłości możliwe jest uzyskanie aż 2 milionów złotych ze środków unijnych.

Program rewitalizacji dotyczy 18 gmin na terenie województwa zachodniopomorskiego, które są w trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej. Mają one szanse na uzyskanie funduszy, które będą przeznaczone na różnego rodzaju inicjatywy oddolne. W projekcie bierze udział również gmina Szczecinek. Nasza gmina jest jedną z 18 gmin, dla których marszałek województwa zachodniopomorskiego sfinansował realizację przygotowania dokumentacji pod konkurs na aktywizację społeczności lokalnych w miejscowościach małych, z problemami, gdzie trzeba aktywizować mieszkańców - wyjaśnia Wójt Gminy Szczecinek, Ryszard Jasionas.

Dla gminy Szczecinek dokumentację do konkursu przygotowuje Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego. Program nazwany został ''Rewitalizacja gmin na obszarze województwa zachodniopomorskiego znajdujących się w specjalnych strefach włączenia''. Włączenie dotyczy obszarów, które są wyłączone i należałoby je z powrotem włączyć (...) Koszalińska agencja wyznaczyła kierunki, przeprowadziła rozmowy we wszystkich miejscowościach naszej gminy i wybrała cztery miejscowości -  dodaje wójt. Miejscowości, które zostały wytypowane to Dziki, Godzimierz, Stare Wierzchowo oraz Trzebiechowo. Już na start dostaną one pewną kwotę do wykorzystania, a w dalszej perspektywie jest szansa na zdecydowanie większe wsparcie finansowe. Na początek gminy otrzymają kwotę wdrożenia w wysokości 15 tysięcy złotych na inwestycję i 5 tysięcy złotych na aktywizację. Docelowo dla czterech miejscowości będziemy składać aplikacje, które w przeliczeniu proporcjonalnym mogą wynieść nawet do 2 milionów złotych - podsumowuje Ryszard Jasionas.

Co warto podkreślić – to przede wszystkim mieszkańcy tych wybranych miejscowości decydować będą na co środki zostaną przeznaczone. Może być to poprawa infrastruktury, stworzenie placów zabaw czy miejsc spotkań, jak i organizowanie różnego rodzaju imprez.

Komentarze (3)

Babcia Spangebob 2017-04-21 07:31

Wójt niech się weźmie i sam zrewitalizuje. Niech z powagą zacznie podchodzić do spraw mieszkańców gminy a nie robic ich na około w balona.

Leśny Dziadek 2017-04-21 21:38

Jasne najlepiej jest narzekać jak siega się po kasę unijną. Czy za Wójta Babinskiego bylo Ci lepiej?? Ludzie z terenow, ktorych dotyczyc bedzie rewitalizacja nauczyli sie przez lata, ze od Gminy wszystko im się należy, od mieszkania, wyżywienia, pilnowania dzieci po szkole aż po podanie pracy na tacy w postaci robot interwencyjnych. Gdzie jest cos od siebie?! Chyba głęboko w 4 literach.... Polska mania narzekania!!!

Babcia Spangebob 2017-04-25 21:55

Właśnie to przez takie kuriozalne projekty jak ta śmieszna rewitalizacja kasa unijna idzie w błoto. Społeczeństwa nigdy nie pogodzisz i zawsze będzie podzielone. Wojny będą zawsze. "Parę ognisk brać nie czyni" Tym bardziej że za te pieniążki i tak pewnie bawić się będzie wąskie grono najlepszych Pana R. Spójrz realnie człowieczku !!!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: