CK Zamek z szansą na prestiżową nagrodę

  • KW
  • 2017-04-14 12:11:30
CK Zamek z szansą na prestiżową nagrodę
  • Foto: TV Gawex

Znamy już obiekty nominowane do konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” edycja 2017. W tym roku przystąpiły do niego 94 obiekty z 15 województw w Polsce. W dniach 28-30 marca 2017 roku w siedzibie NID w Warszawie odbyło się posiedzenie jury, które to wyłoniło 17 obiektów. Wśród nich znalazło się skrzydło zamku książęcego, obecnie Centrum Konferencyjne ZAMEK w Szczecinku. Zamek nominowany jest w kategorii „adaptacji obiektów zabytkowych”.

W 2011 roku Urząd Miasta Szczecinek rozpoczął kompleksową rewitalizację zabytkowego, południowego skrzydła zamku. Oficjalne otwarcie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku odbyło się 14 września 2013 roku. Prace kosztowały ponad 9,5 mln zł. Samo skrzydło południowe Zamku Książąt Pomorskich zostało wzniesione na przełomie lat 20. i 30. XIV wieku. Funkcję obronną pełniło do początków XVII wieku, kiedy to nadano mu charakter rezydencjonalny. Współcześnie obiekt adaptowano właśnie na centrum szkoleniowo-konferencyjne.

Laureatów konkursu poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 19 kwietnia w Operze Nova w Bydgoszczy - informuje Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy KPP w Szczecinku i zaznacza, że Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Natomiast Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: