W Białym Borze będzie się uczyć młodzież z Ukrainy?

  • KW
  • 2017-04-13 12:06:16
W Białym Borze będzie się uczyć młodzież z Ukrainy?
  • Foto: TV Gawex

W minionym tygodniu odbyło się spotkanie władz samorządu powiatu szczecineckiego, dyrekcji Zespołu Szkół im. O. Langego w Białym Borze z kuratorem zachodniopomorskim w sprawie pomysłu utworzenia klasy dla uczniów z Ukrainy. Pomysł uzyskał wstępną aprobatę i jeśli dalsze procedury pójdą pomyślnie to pierwsi ukraińscy uczniowie mogliby rozpocząć naukę w białoborskiej szkole już z początkiem nowego roku szkolnego.

Klasy mundurowe z Zespołu Szkół w Białym Borze cieszyły się niegdyś sporym zainteresowaniem. Niestety, skutki niżu demograficznego w naszym kraju są odczuwalne w zasadzie w każdej placówce, dlatego też aby zapobiec tym problemom pojawił się pomysł utworzenia klasy skierowanej do uczniów z Ukrainy. Jest takie porozumienie rządowe, że młodzież z Ukrainy, czy to z obywatelstwem ukraińskim czy z Kartą Polaka, może kształcić się w Polsce - wyjaśnia Starosta Powiatu Szczecineckiego i zaznacza, że w związku z tą inicjatywą odbyło się już pierwsze spotkanie z kuratorem, który, jak się okazuje, pomysł przyjął z zainteresowaniem. Ta propozycja została przedłożona kuratorowi zachodniopomorskiemu. Przyznam szczerze, że był tym tematem zainteresowany. Teraz rozważamy możliwość finansowania takiej klasy, która jest związana z technikiem zawodowym i jeśli nie będzie przeszkód prawno-organizacyjnych to już w roku szkolnym 2017/2018 chcielibyśmy taką klasę uruchomić i tym samym zwiększyć ilość uczniów w szkole - dodaje Krzysztof Lis.

Społeczność ukraińska od wielu lat jest silnie związana z miastem Biały Bór i stanowi jego nieodłączną część, dlatego pomysł utworzenia tam klas dla uczniów tej narodowości może okazać się naprawdę trafiony. Konkretne decyzje w tej sprawie zostaną podjęte prawdopodobnie w połowie maja bieżącego roku. Jeżeli będą pozytywne, wówczas odbędzie się promocja tych działań.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: