Czy w Barwicach powstanie Szkoła Podstawowa nr 2?

  • KW
  • 2017-03-23 14:17:40
Czy w Barwicach powstanie Szkoła Podstawowa nr 2?
  • Foto: TV Gawex

Reforma edukacji dotarła także do Barwic. Za jej sprawą zlikwidowane zostanie gimnazjum oraz liceum, czyli cały tamtejszy Zespół Szkół. Jak na razie wiele wskazuje na to, że budynek, w który w ostatnich latach zainwestowano 13 milionów złotych pozostanie pusty. Nie podoba się to mieszkańcom miasta, którzy wyszli z pomysłem stworzenia w tym miejscu drugiej Szkoły Podstawowej. Wczoraj (22.03), w budynku przy ulicy Moniuszki odbyło się spotkanie pracowników szkoły z rodzicami i mieszkańcami Barwic.

Czy za sprawą reformy edukacji nowoczesny, duży budynek Zespołu Szkół w Barwicach już niebawem będzie stał pusty? Tego obawiają się rodzice uczniów, a także pracownicy szkoły przy ulicy Moniuszki. Radni z Barwic zagłosowali za pozostawieniem Szkoły Podstawowej w Piaskach kosztem nowego budynku w Barwicach, na który na chwilę obecną nie mają jeszcze propozycji zagospodarowania. Przy okazji pracę stracić może za dwa lata bezpośrednio około 40 osób. Nasz samorząd zainwestował 13 milionów złotych w fantastyczny budynek, w którym mieści się aktualnie gimnazjum i liceum (...) Żeby nie stał on pusty i niszczał mamy propozycję utworzenia tam Szkoły Podstawowej nr 2 w Barwicach. To jest wystąpienie nie przeciwko komuś, tylko dla kogoś - dla uczniów i rodziców. Mamy możliwości w infrastrukturze, kadrze i zapleczu, a także pomysł na funkcjonowanie - mówi nam Wojciech Kleszczonek, dyrektor Zespołu Szkół w Barwicach. Po likwidacji gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącego nowocześnie wyposażone pracownie czy zmodernizowana sala gimnastyczna nie będą w żaden sposób wykorzystane.

Obawy rodziców związane są również z ostatnimi rocznikami młodzieży, która będzie uczyć się w wygaszanej szkole. Jeżeli ten budynek zostanie zamknięty tak, jak jest postanowione uchwałą Rady Miejskiej, zostaną w tej szkole cztery klasy gimnazjalne i jedna licealna. Chciałabym wiedzieć kto ich będzie uczył? Jak będzie wyglądało przygotowanie do egzaminów? O wycieczkach, apelach, konkursach na pewno można zapomnieć - mówiła podczas wczorajszego spotkania jedna z mam. Obawiam się, że będą stały pracownie doskonale wyposażone, a nasze dzieci nie będą miały do nich dostępu i do sali gimnastycznej pewnie też nie, bo kto tu będzie pełnił dyżur? - dodała.

W tym momencie na terenie gminy Barwice są trzy szkoły podstawowe. Pytanie więc brzmi, czy kolejna podstawówka jest potrzebna i czy na jej utrzymanie znajdą się pieniądze? Pracownicy szkoły, jak i rodzice mają nadzieję, że nastąpią kolejne rozmowy z władzami miasta i budynek Zespołu Szkół zostanie odpowiednio wykorzystany, a uczniowie będą mieli odpowiednie warunki do zdobywania wiedzy.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: