Za wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych grozi 5 tys. zł grzywny, a nawet 10 lat więzienia

  • KW
  • 2017-03-21 10:00:21
Za wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych grozi 5 tys. zł grzywny, a nawet 10 lat więzienia
  • Foto: TV Gawex

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku realizując kampanię „STOP pożarom traw” mającą na celu ograniczenie powstawania pożarów traw informuje:

Pora wiosenna to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą środowisko naturalne. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków - przypomina asp. Mirosław Śledź z PSP Szczecinek.

W 2016 roku na terenie powiatu szczecineckiego odnotowano ponad 318 pożarów, wśród nich było 95 pożarów traw na łąkach i nieużytkach, co stanowi 29,87% wszystkich pożarów. Obrazując sytuację w miesiącach luty – marzec odnotowano aż 27 pożarów traw i nieużytków, co daje 1/3 pożarów traw i nieużytków z całego roku. Likwidacja zdarzeń związanych z gaszeniem pożarów traw angażuje wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi - dodaje.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: