100 tysięcy złotych na in vitro w Szczecinku

  • KW
  • 2017-03-16 13:34:01
100 tysięcy złotych na in vitro w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Szczecinek wdraża własny program in vitro. Niebawem pary, które chciałyby skorzystać z zabiegu sztucznego zapłodnienia, będą mogły otrzymać na ten cel dofinansowanie z Urzędu Miasta. Łącznie na ten projekt z budżetu przeznaczono 100 tysięcy złotych.

In vitro czyli sztuczne zapłodnienie to temat, który od wielu lat wzbudza w Polsce wiele kontrowersji. Dla niektórych par jest to jedyna szansa na posiadanie potomstwa, natomiast przeciwnicy uważają tę metodę za niedopuszczalną ingerencję w naturę człowieka i jego rozmnażania się. Pomimo tych skrajnych opinii miasto Szczecinek wprowadza program wsparcia finansowego dla rodzin, które chciałyby dokonać takiego zabiegu. Program jest gotowy, jego autorem jest jeden z profesorów ginekologii z Białegostoku. Napisał on też program dla Łodzi i Łódź namawia, aby z ich programu korzystać, więc myślę, że nie będzie problemu z licencją. Ten program łódzki zmodyfikowaliśmy pod Szczecinek. Mam nadzieję, że na najbliższej sesji uchwalona zostanie uchwała intencyjna o przyjęciu programu in vitro - wyjaśnia Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas i zaznacza, że następnie ten program zostanie przesłany dalej, do odpowiednich instytucji, które muszą go zaakceptować przed podjęciem właściwej uchwały i wprowadzeniem w życie.

Na dofinansowanie in vitro w budżecie miasta zagospodarowano 100 tysięcy złotych. Jedna para będzie mogła otrzymać wsparcie w wysokości 5 tysięcy złotych, co stanowi około 40% całkowitej kwoty takiego zabiegu. W programie będą określone warunki, według których można będzie skorzystać z tych pieniędzy. Cały zabieg kosztuje około 12-13 tysięcy złotych, natomiast para będzie mogła otrzymać od miasta 5 tysięcy złotych. Skorzystają z tego pary, które od 1 stycznia 2016 mieszkają na terenie Szczecinka i przez ponad rok leczyły się i próbowały doprowadzić do płodności, gdyż metoda in vitro jest ostatnim ''kołem ratunkowym'' - dodaje burmistrz.

Miasto podpisze umowy z wybranymi klinikami, które będą do wyboru przez pary. Po wybraniu jednej z placówek zostaną przeprowadzone wstępne badania, które pokażą czy dane osoby kwalifikują się do przeprowadzenia in vitro. Jeśli tak i dodatkowo osoby będą spełniać inne wymagane warunki, ratusz pokryje część kosztów zabiegu.

Komentarze (1)

mini 2017-03-20 06:30

BRAWO SZCZECINEK !!!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: