Warsztaty pieczenia chleba w Bobolicach

  • KW
  • 2017-03-16 10:03:13
Warsztaty pieczenia chleba w Bobolicach
  • Foto: TV Gawex

Wyjątkowe warsztaty zorganizowano 14 marca w Środowiskowym Domu Samopomocy „Odnowa” w Bobolicach. Podopieczni ośrodka mieli okazję pod okiem Wicestarosty Koszalińskiego Dariusza Kalinowskiego upiec własny, domowy chleb. Dla uczestników warsztatów było to bardzo ciekawe a zarazem ekscytujące doświadczenie.

Chleb to z pozoru prosty produkt, który jednak ma swoje wyjątkowe miejsce w historii i kulturze polskiej. We wtorek, 14 marca mogli go własnoręcznie stworzyć podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Odnowa” w Bobolicach. Pyszne chleby wyrabiane były pod okiem Wicestarosty Koszalińskiego Dariusza Kalinowskiego, jak się okazuje eksperta w tej dziedzinie. Nasz Środowiskowy Dom Samopomocy jako placówka dzienna wsparcia dla osób niepełnosprawnych, szuka różnych form uatrakcyjnienia zajęć. Wiem, że podczas jednej z wizyt pana starosty padła informacja, że ma on taką umiejętność, którą mógłby podzielić się z domownikami - mówi nam Burmistrz Bobolic Mieczysława Brzoza.

Proces powstawania chleba składa się z kilku etapów. Na początku trzeba wybrać rodzaj pieczywa, jakie chcemy upiec. Uczestnicy warsztatów w Bobolicach mieli do wyboru wiele typów mąk czy rozmaite dodatki. Skoncentrowaliśmy się na mące powszechnie dostępnej, czyli pszennej chlebowej i żytniej. Najprostsza metoda to oczywiście pieczenie chleba zdrowego na zakwasie, ale można też piec na drożdżach świeżych, mokrych - wyjaśnia Dariusz Kalinowski.

Podczas wtorkowych warsztatów uczestnicy upiekli kilkadziesiąt chlebów. Szerszą relację z tego wydarzenia zobaczą Państwo na naszej stronie internetowej http://www.gawex.pl. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: