„Między dniem a nocą” na Międzynarodowym Festiwalu w Hiszpanii

  • KW
  • 2017-03-14 14:34:38
„Między dniem a nocą” na Międzynarodowym Festiwalu w Hiszpanii
  • Foto: Studio Plastyki Ars

Jedenaście dni (od 18 do 28 lutego) w Hiszpanii, w Walencji i w Barcelonie - to kolejne niezwykłe i niespodziewane dla nas przeżycie. To następna nagroda za naszą pracę i pasję. Tym razem komisja selekcyjna zakwalifikowała do 5. Mice naszą już kilkakrotnie wcześniej nagradzaną w Polsce, animację „Między dniem a nocą”.

Międzynarodowy Festiwal Kina Edukacyjnego w Walencji jest zorganizowany z wielkim rozmachem. Obejmuje swoim zasięgiem miejscowości w Katalonii usytuowane w odległości 140 kilometrów od centrum festiwalowego w Walencji, a także równolegle wydarzenia festiwalowe od dwóch lat mające miejsce w Madrycie. Celem organizatorów jest tworzenie wśród młodych uczestników z różnych krajów świata uniwersalnej płaszczyzny porozumienia i edukowania poprzez multimedialny charakter filmów. Festiwal „Mice” nazywany jest przez organizatorów projektem współczesności i przyszłości opartej w głównym stopniu na audiowizualnej edukacji jako podstawowej komunikacji w obecnym świecie. Każdego roku Festiwal „Mice” koncentruje się wokół zagadnień związanych z jednym państwem, tym razem były to Indie. Patronat honorowy objął obecny na ceremonii otwarcia Ambasador Indii w Hiszpanii. Wydarzenia festiwalowe obejmują pokazy filmów, wystawy, koncerty, warsztaty filmowe. Festiwalowe konkursowe zorganizowane są w kilku odrębnych sekcjach  osobnych dla profesjonalistów i dla amatorów. W sekcjach amatorskich dodatkowo zachowany jest podział na grupy wiekowe. Nasz film pokazany został w sekcji młodzieżowej do 18 lat w grupie 18 filmów zakwalifikowanych do konkursu z 356 zgłoszonych. Organizatorzy wydali katalog w którym znalazła się również informacja i kadr z naszego filmu:
http://www.micevalencia.com/mice-2017/

Zespół „Akcja Animacja” reprezentowali: Anna Bloem, Filip Aleksandrowicz i Antoni Małecki. Są to uczniowie działający w Zespole od samego początku (czyli od czterech lat), równocześnie twórcy zakwalifikowanego filmu. Twarzą tegorocznej edycji Festiwalu była włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio, która zagrała Orianę Fallaci w filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Film ten pokazany był w trakcie Festiwalu, a nasza obecność sprawiła aktorce wyraźną przyjemność. Jako wyraz sympatii aktorka przekazała nam link do swojego filmu, również pokazywanego na Festiwalu:http://www.rai.it/dl/RaiTV/programmi/media/ContentItem-98c1c23d-e5e0-4a51-a945-e6e7a6a4b9a5.html. Byliśmy jedynymi gośćmi z Polski, nawiązaliśmy wiele kontaktów z różnymi organizatorami podobnych festiwali na świecie. Cieszymy się, że nasza pasja, coraz popularniejsza w Polsce, pozwala  zbliżyć się i uczestniczyć w wydarzeniach światowych związanych z  tworzeniem filmów przez dzieci i młodzież. Poza udziałem w wydarzeniach festiwalowych mieliśmy okazję zwiedzić nie tylko Walencję, ale również Barcelonę, niezwykłe, secesyjne budowle Antonio Gaudiego, a także bardzo interesujące zbiory w  Muzeum Picassa.

info: Jolanta Sierpińska, opiekun artystyczny Zespołu „Akcja Animacja”, Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku

„Między dniem a nocą” na Międzynarodowym Festiwalu w Hiszpanii

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: