Sprawdź przepisy zanim wytniesz drzewo

  • KW
  • 2017-03-14 10:50:53
Sprawdź przepisy zanim wytniesz drzewo
  • Foto: TV Gawex

Tylko właściciel nieruchomości (gruntu), na którym rośnie drzewo lub krzew przeznaczony do wycięcia, zgodnie z funkcjonującym od początku roku prawem, zwolniony jest z obowiązku uzyskania odpowiedniego zezwolenia na jego usunięcie. Warunkiem jest jednak oświadczenie, że usunięcie drzewa lub krzewu nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wprowadzone przepisy nie dotyczą jednak drzew znajdujących się na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Czy wtedy konieczne jest uzyskanie zezwolenia? Tak, ale w przypadku, gdy obwód pnia na wysokości 130 cm przekracza 100 cm. Dotyczy to topoli, wierzb, kasztanowców zwyczajnych, klonów jesionolistnych i srebrzystych, robinii akacjowych oraz platanów klonolistnych. Jeśli chodzi o pozostałe drzewa, to obwód pnia musi być większy nić 50 cm - tłumaczy Marek Albrecht z Referatu Ochrony Środowiska UM. Jeśli rośliny nie spełniają tych kryteriów, to użytkownik wieczysty może ścinać drzewo bez załatwiania wspomnianych formalności - dodaje

W ostatnim czasie do Urzędu Miasta w Szczecinku trafiły informacje, że doszło do wycinki drzewa o obwodzie pnia większym niż 100 cm bez zezwolenia, z terenu, który znajduje się w użytkowaniu wieczystym. Inspektorzy Referatu Ochrony Środowiska sprawdzili je podczas wizji lokalnej. Pod uwagę wzięta została także dostępna dokumentacja. Ostatecznie stwierdzono, że prawo nie zostało złamane, bo właścicielem gruntu była osoba fizyczna. Pomimo to przypominamy, że fakt, iż ktoś ma nieruchomość w posiadaniu na 99 lat nie oznacza, że jest jej właścicielem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wycinki prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 94 371 41 34 – dodaje Bogumiła Rybińska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska UM.

Należy też pamiętać, że opłata za usunięcie drzewa wynosi 500 zł za każdy centymetr obwodu ściętego pnia. Natomiast kara za nielegalne usunięcie drzewa to dwukrotność tej opłaty. Tymczasem nowelizacją ustawy o ochronie przyrody w najbliższych dniach ma zająć się parlament.

info: Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: