Barierka na lądowisku zatwierdzona, w planach ogrodzenie i baza administracyjna

  • KW
  • 2017-03-10 11:53:54
Barierka na lądowisku zatwierdzona, w planach ogrodzenie i baza administracyjna
  • Foto: TV Gawex

Pod koniec ubiegłego roku lądowisko w Wilczych Laskach było gorącym tematem nie tylko w lokalnych, ale również w ogólnopolskich mediach. Sprawa dotyczyła przede wszystkim barierki, która wyznacza długość oficjalnego lądowiska i oddziela go od reszty terenu. Jak się okazuje, barierka jest zgodna z przepisami prawa i została zaakceptowana również przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

Z jednej strony wyszydzano barierkę, która praktycznie na pół przecina pas byłego lotniska, z drugiej zwracano uwagę na jej słabą widoczność, co w przypadku wykorzystania terenu przez kierowców do celów rozrywkowych albo pilotów może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Pisaliśmy o tym w artykule: Barierka na lądowisku w Wilczych Laskach jest zgodna z przepisami prawa. Jak zaznacza Wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas barierka jest zgodna z prawem. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zajęła stanowisko w tej sprawie i nie widzi żadnych przeciwwskazań, żeby bariera ta stała. Aktualnie występujemy do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który najprawdopodobniej nam barierkę w pełni zalegalizuje. Były wątpliwości, czekaliśmy więc na pismo z PAŻP, a teraz będziemy procedowali, żeby bezpiecznie można było lądować na lądowisku w Wilczych Laskach - informuje nas wójt.

Gmina Szczecinek na bieżący rok planuje również kolejne inwestycje związane z lądowiskiem. Mowa tu między innymi o ogrodzeniu pasa, czego są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy. Ja jestem zwolennikiem ogrodzenia ze względu na to, że dużo zwierzyny leśnej przemieszcza się przez lądowisko i stwarza realne zagrożenie dla samolotów. Przeciwnicy twierdzą, że będzie utrudniony dojazd ekip ratowniczych w przypadku powstania jakiejś kolizji na pasie. Najprawdopodobniej jednak przychylimy się do tego, aby lądowisko ogrodzić i stworzyć warunki do bezpiecznego lądowania - mówi Ryszard Jasionas.

Druga planowana inwestycja to zamontowanie przy obiekcie na Wilczych Laskach bazy administracyjnej w postaci kontenera bądź wozu campingowego. Być może uda nam się doprowadzić do takiego stanu, że będziemy mieć też mobilną stację paliw. Jednak wszystko kosztuje i czas pokaże czy uda się zrealizować nasze zamierzenia - podsumowuje wójt.

Komentarze (1)

mieszkaniec 2017-03-11 17:12

Mnie to nie dotyczy ale szkoda mi podatków gminy szczecinek, które idą na taki bez przyszłości projekt. Tam nigdy nie będzie lotniska na, którym będą lądowały samoloty i odbywały się rejsy. Po co wydawać pieniądze, czy ktoś wie ile kosztować później będzie gminę utrzymanie tej infrastruktury. Jeśli gmina jeśli ma za dużo pieniędzy niech da sołectwom na budowę chodników, remonty domów kultury czy inne działania. Lotnisko niech sobie służy tym piknikom modelarskim czy lotniczym, bo nic więcej tam się dziać nie będzie. Jeśli dobrze kojarzę to w Bornym Sulinowie jest pas startowy i przynajmniej hangary, w których można schować samolot co już czyni parę osób z okolic Szczecinka.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: